Machlojki z wizami. Gdzie podziali się Ukraińcy, którzy przyjechali do pracy w Polsce?

2018-03-15 19:50

„Dziennik Gazeta Prawna" zastanawia się, co się dzieje z ponad połową miliona Ukraińców, którzy mieli pracować w Polsce. Szacuje się, że w naszym kraju może mieszkać ok. 1 mln obywateli Ukrainy, ale do ZUS-u są odprowadzane składki tylko za ok. 400 tys. osób.

Straż Graniczna przeprowadziła kontrole w 48 firmach, które deklarowały, że zatrudnią obywateli Ukrainy. Okazało się, że 72 proc. osób, które otrzymały wizę pracowniczą na podstawie deklaracji pracodawcy o chęci zatrudnienia, nie podjęło się wskazanej pracy. Przynajmniej legalnie.

Zobacz: Wizy dla Ukraińców zostaną zniesione? Jest zgodna PE na krótkoterminowy pobyt

„DGP wyjaśnia", że osób, które miały pracować w Polsce, często nie zgłaszano nawet do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem wydaliśmy Ukraińcom 180 razy więcej zgód na pracę niż Czesi, Słowacy i Węgrzy razem wzięci. W latach 2014 – 2016 Ukraińcy ubiegający się o zgodę na przyjazd do Polski dostali ponad 3 mln wiz, podczas kiedy konsulaty w Czechach, na Słowacji i Węgrzech wydały im w tym czasie 16 tys. takich dokumentów.

Polecamy: Boom na pracowników z Ukrainy. To warto wiedzieć o Ukraińcach w Polsce [RAPORT]

Wystarczy, że polski pracodawca złoży deklarację o chęci zatrudnienia Ukraińca, aby mieszkaniec Ukrainy dostał zgodę na przyjazd i pracę w Polsce. Liczba pracujących w Polsce przyjezdnych z zagranicy rośnie, ale rejestr oświadczeń o planowanym zatrudnienia cudzoziemca jest prowadzony dopiero od początku 2018 roku. W 2016 r. polskie konsulaty wydały 652 tys. wiz pracowniczych, a w 2017 r. było to już 845 tys. wiz. Blisko 61,3 tys. wiz pracowniczych przyznano w styczniu – przypomina gazeta, powołując się na dane MSZ. NIK podkreśla jednak, że urzędy konsularne w Polsce nie miały dostępu do danych powiatowych urzędów pracy i Straży Granicznej.

Oprac. na podst. „Dziennika Gazeta Prawna", 15 marca 2018

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze