Czołg Leopard 2A4

i

Autor: fot. Hiuppo, hr.wikipedia.org, CC BY 3.0: https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.hr Czołg Leopard 2A4

W Bumarze-Łabędy boją się utraty zamówienia na remont Leopardów

2019-06-06 16:37

A to dlatego, że w Poznaniu, a nie w Gliwicach, ma jakoby 18 czerwca ruszyć Centrum Serwisowo-Logistycznego dla czołgów Leopard 2A4. To oznacza zamówienia dla Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych i brak głównego źródła dochodów dla gliwickiego zakładu.

Związki zawodowe działające w Bumarze zażądały w tej sprawie wyjaśnień od Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Pod koniec 2016 r. Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska Grupa Zbrojeniowa i Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy podpisały umowę na modernizację 128 czołgów Leopard klasy 2 będących w dyspozycji polskiej armii. Podpisaliśmy z podwykonawcami szereg umów, które precyzyjnie określają podział zadań i kompetencji. Serwisowanie Leopardów miało być domeną naszej firmy – wyjaśnia Zdzisław Goliszewski, szef „Solidarności” w Bumarze-Łabędy.  Co ciekawe, w konsorcjum, które do 2020 r. miało zajmować się remontowaniem Leopardów, są poznańskie Wojskowe Zakłady Mechaniczne. I to w nich 18 czerwca ma zostać otworzony, w pełnej gali i najpewniej z udziałem szefostwa MON, centrum remontowe.

Takie plany nie były, twierdzi przewodniczący zakładowej „S”, znane ani dyrekcji gliwickich Zakładów, ani też związkom zawodowym. – Niemożliwe, żeby Poznań działał na własną rękę, bez wiedzy i zgody PGZ. To oznacza, że nasza grupa mówi jedno, a robi coś zupełnie innego. O tym, co się dzieje, musiało też wiedzieć Ministerstwo Obrony Narodowej – wskazuje przewodniczący. – Jeżeli otwarcie centrum serwisowego w Poznaniu rzeczywiście ma oznaczać odebranie tych zadań naszemu zakładowi, to chcemy mieć to oficjalnie potwierdzone na piśmie, aby móc podjąć odpowiednie działania. 5 czerwca związki zawodowe z Bumaru-Łabędy skierowały do zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej pismo, w którym zażądały wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Leopardy 2, to główna siła pancerna polskiej armii. Obecnie najnowocześniejszym modelem z tej rodziny są Leopardy 2A7. To tanki porównywalne z najnowocześniejszymi w świecie czołgami podstawowymi. L2A7 waży 64 tony, a nasze L2A4 są lżejsze o 12 t. To oznacza, nie wdając się w inne szczegóły techniczne, że „siódemki” są lepiej opancerzone od wcześniejszych wersji Leopardów. Nasze „czwórki” mają średnio po 30 lat. Nowsza rodzima konstrukcja oparta na radzieckim T-72, czyli PT-91 Twardy nie dorównuje parametrami techniczno-bojowymi nieco już przestarzałym „czwórkom”. Polska armia ma na stanie ok. 800 czołgów.

- Zakłady Mechaniczne "BUMAR - ŁABĘDY" S.A. będą nadal serwisować Leopardy 2a4/2PL - odpowiada Justyna Mosoń, Dyrektor Departamentu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. - Centrum Serwisowo-Logistyczne  jest jednym z elementów wsparcia logistycznego, który ma zapewnić Grupie PGZ kompetencje do modernizacji, jak i materiałowo-technicznej obsługi czołgów Leopard 2 na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Należy uspokoić stronę związkową, gdyż Centrum Serwisowo-Logistyczne, którego otwarcie planowane jest w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych 18 czerwca br., jest nie tylko zgodne z podziałem kompetencji w Grupie PGZ w zakresie czołgów Leopard 2  (zaakceptowanym formalnie poprzez podpisanie porozumienia między Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. a Zakładami Mechanicznymi "BUMAR - ŁABĘDY" S.A. w grudniu 2015 r.) , ale także zgodne z przywoływaną umową modernizacyjną. Ogólnie rzecz biorąc, czołgi Leopard 2A5 są kompetencją Poznania a Leopardy 2A4/2PL leżą w gestii Gliwic. Konsekwentnie do tego podziału jedno Centrum będzie działać w WZM a drugie będzie posiadać „BUMAR”. Wcześniejsze uruchomienie CSL w Poznaniu niczego w dotychczasowych ustaleniach nie zmienia. PGZ pragnie podkreślić, że jako właściciel większościowy spółek należących do grupy ma obowiązek dzielić kompetencje produktowe bez naruszania zasady równego traktowania spółek, a także kierować się zasadą optymalizacji wykorzystania posiadanych zasobów i przede wszystkim zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych Podział kompetencji w zakresie czołgów Leopard 2 ma temu służyć. - tłumaczy swoje stanowisko PGZ.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze