Koronawirus w Polsce. Czy będzie pasterka 2020? Czy kościoły będą otwarte?

i

Autor: Tama66/cc0/Pixabay.com Koronawirus w Polsce. Czy będzie pasterka 2020? Czy kościoły będą otwarte?

W kościele zapłacisz tylko kartą? Oto nowy pomysł ministra finansów

2020-11-26 13:01

Zamiast na tacę to płatność w terminalu? Minister finansów Tadeusz Kościński przyznał, że "chciałby, aby społeczeństwo miało możliwość wszędzie, gdzie chce płacić elektronicznie". Dodał, że nakłania Kościół, aby ten wdrożył takie rozwiązanie. Może dzięki temu więcej zyskać. Sprawdź, czy w kościele dalej będziesz potrzebować gotówki.

Coraz częściej korzystamy z wygodnych rozwiązań jakim jest między innymi płacenie kartą zamiast gotówką. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej się do tego przyczyniła. Ze względów bezpieczeństwa wielu Polaków zrezygnowało z płatności gotówką lub do minimum ograniczyło tę formę płatności. Czy także Kościół powinien iść z duchem czasu? Tak uważa minister finansów Tadeusz Kościński. Szef resortu nakłania Kościół do rozważenia akceptacji przyjmowania płatności kartą od wiernych. Mówił o transakcjach bezgotówkowych podczas konferencji online Impact Finance'20.

ZOBACZ TEŻ: Górale pogonią Andrzeja Dudę! Zapowiadają wielkie strajki i blokadę zakopianki

Premier ogłosił nową tarczę antykryzysową

"Widzę to po sobie. Ponieważ nie używam gotówki, to kiedy idę do kościoła nie mam jak zapłacić. W podobnej sytuacji są kelnerzy" - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas konferencji online Impact Finance 2020.

Szef resortu finansów był proszony o komentarz do słów prezesa NBP Adama Glapińskiego ws. roli gotówki w gospodarce, oraz został zapytany, czy jest zwolennikiem pieniądza w formie elektronicznej. Kościński przyznał, że jako obywatel chce mieć wolność i móc decydować o tym, czy chce wydawać używając gotówki, karty czy telefonu bądź przelewu. Dodał, że jako minister finansów też chce, by społeczeństwo miało wolność i wykorzystywało pieniądze tak, jak chce. Argumentował podczas rozmowy, że na braku akceptacji płatności bezgotówkowych tracą m.in. Kościół i kelnerzy. Dlaczego? Coraz więcej młodych osób używa do płatności wyłącznie karty, dlatego nie mają jak ofiarować pieniędzy na tacę i wybierają msze online. Ciężko też wynagrodzić bezgotówkowo kelnerów za dobrą obsługę. Przed Polską jednak długa droga. Kościński tłumaczył, że pod względem ilości terminali płatniczych znajdujemy się w "średniej europejskiej" ale dodał, że "powinniśmy zwiększyć ilość punktów, gdzie można zapłacić bezgotówkowo".

Przypominamy, że coraz więcej parafii umożliwia składanie ofiary przy pomocy karty płatniczej. Jeden z pierwszych ofiaromatów stanął w archidiecezji lubelskiej. Wierni mogą więc wspomóc Kościół katolicki, płacąc kartą płatniczą. Pierwsze "ofiaromaty" pojawiły się we Francji już w 2016 roku.

SPRAWDŹ TAKŻE: Tarcza 2.0. Te branże dostaną PIENIĄDZE od rządu! SPRAWDŹ, czy też możesz składać wnioski

Najnowsze