Górale pogonią Andrzeja Dudę! Zapowiadają wielkie strajki i blokadę zakopianki

2020-11-26 12:19 kn
Politycy w Zakopanem na uroczystościach 100-lecia objawień fatimskich
Autor: Krzysztof Sitkowski/KPRP Para prezydencka przyjechała na miejsce mszy ku czci Matki Boskiej fatimskiej.

Hotelarze i przedsiębiorcy z Zakopanego są u skraju wytrzymałości. Decyzja o zamknięciu hoteli do końca ferii jest dla nich miażdżąca. – Rząd nie ma dla nas żadnych propozycji – mówią zrezygnowani górale i zapowiadają, że jeśli nic się nie zmieni, 6 grudnia przyjadą protestować do Warszawy.

Strajk generalny w stolicy w mikołajki – takie działania zapowiadają hotelarze z Zakopanego, jeśli rząd nie cofnie decyzji o zamknięciu branży w sylwestra i w czasie ferii zimowych. – To będzie wyrok śmierci dla naszych firm. Chcemy się połączyć ponad tymi podziałami politycznymi, pojechać (do Warszawy – red.) i pokazać, że jesteśmy ważni, że to będzie dla nas dramat – mówi w rozmowie z WP Jakub Gąsienica, właściciel apartamentów na wynajem w Zakopanem.

Czytaj także: Ferie zimowe 2021. KIEDY zimowa przerwa w nauce? [ROK SZKOLNY 2020/2021]

Premier ogłosił nową tarczę antykryzysową

Branży hotelarskiej nie pociesza decyzja o otwarciu stoków. Jeśli Andrzej Duda będzie chciał przyjechać w góry, by pojeździć na nartach, górale zablokują „zakopiankę” – zapowiadają i dodają, że „15 stycznia będzie więcej bankructw niż teraz.

Ferie w jednym terminie

Zgodnie z decyzją rządu zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach zostało przedłużone do 23 grudnia. Między 23 grudnia a 4 stycznia w szkołach trwa przerwa świąteczna, a bezpośrednio po niej mają odbędą się ferie zimowe w jednym terminie dla uczniów w całym kraju – od 4 do 17 stycznia. Jednocześnie do 17 stycznia zamknięte zostaną wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne.

Czytaj także: Stoki narciarskie będą czynne zimą! NOWE FAKTY

Zgodnie z obecnymi obowiązującymi obostrzeniami do 29 listopada hotele są dostępne wyłącznie dla gości będących w podróży służbowej, zawodników będących na zgrupowań i zawodach sportowych, osób wykonujących zawód medyczny oraz dla pacjentów i ich opiekunów, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o stoki narciarskie i turystyczne. Te mają pozostać otwarte w sezonie zimowym 2020/21 w ścisłym reżimie sanitarnym. Warunkiem działania ośrodka llub stacji narciarskiej jest to, by na ich terenie przebywała maksymalnie jedna osoba na 100 m kw., z wyłączeniem obsługi.

Najnowsze