W tych gminach mieszkańcom żyje się najlepiej. Najbogatsze gminy w Polsce [RANKING]

2020-08-04 11:41 Danuta Rawicka
Podkarpackie: Wyłudzili od niej… 160 TYSIĘCY! Młode „kurierki” zatrzymane. Co z pieniędzmi?
Autor: pixabay.com/_Alicja_

Rankingi zamożności polskich gmin wyraźnie pokazują, że najbogatsze pod względem dochodów ogółem na mieszkańca są gminy wiejskie. Wśród 20 najbogatszych polskich gmin 12 jest wiejskich, 5 miejskich i 3 miejsko-wiejskie. Ich mieszkańcy mogą liczyć na wyjątkowe przywileje.

Na czele Kleszczów
Pierwsze miejsce w rankingu bezapelacyjnie należy do gminy Kleszczów. Poziom zamożności, mierzony wysokością dochodu na jednego mieszkańca, jest tu wyraźnie wyższy niż w kolejnych gminach w zestawieniu: Krynica Morska, Rewal, Rząśnia - podaje Tygodnik Ekonomiczny. Mieszkaniec Kleszczowa osiąga średnio dochód w wysokości prawie 5 tys. zł, podczas gdy mieszkaniec Krynicy Morskiej - około 2 200 zł, a Rewala i Rząśni - niewiele ponad 1 tys. zł.

Darmowe usługi i dopłaty dla mieszkańców
Zamożność przekłada się na jakość usług dla mieszkańców. Gminy te są w stanie dofinansowywać bardziej rozbudowaną opiekę zdrowotną (więcej bezpłatnych badań profilaktycznych, darmowa opieka stomatologiczna w szkołach), usługi rekreacyjne (darmowy park wodny) czy inne bonusy,
np. dopłaty do wypoczynku wakacyjnego.

Liczy się lokalizacja
Zamożność gmin nie wynika więc z rolnictwa, ale wpływ mają na to efekty lokalizacyjne (położenie przy złożach kopalnych, na terenach atrakcyjnych turystycznie bądź w sąsiedztwie największych miast). Najzamożniejsze gminy to tzw.„polskie emiraty”, czyli miejscowości,w których ulokowane są duże kopalnie. Dotyczy to np. Kleszczowa i Rząśni, które zyskują dzięki lokalizacji na ich obszarze Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i elektrowni. Drugi typ bogatych małych gmin, to kurorty turystyczne i uzdrowiska. W tej grupie mamy np. Rewal, Postomino, Karpacz. Trzecią grupą zamożnych gmin wiejskich są te, które korzystają z efektów aglomeracyjnych, czyli leżą w pobliżu metropolii – to chociażby podwarszawski Nadarzyn, czy leżące blisko Poznania Tarnowo Podgórne, w którym działa 5 tysięcy firm dających zatrudnienie ok. 40 tys. osób .

Super Biznes 17 VII

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze