bezrobocie

i

Autor: pixabay

W Polsce brakuje pracowników! Setki tysięcy ofert pracy

2021-07-13 16:34

Pandemia koronawirusa pozbawiła wielu Polaków pracy. Kilka tygodni po odmrożeniu gospodarki wszystko wskazuje na to, że wraca jednak rynek pracownika. Serwisy ogłoszeniowe wypełniają setki tysięcy informacji o wakatach, a pracodawcy wręcz biją się o pracowników, ale okazuje się, że pracownicy wcale nie pędzą drzwiami i oknami.

Ponad rok pandemii i kilka lockdownów sprawiło, że wielu Polaków straciło pracę, a nad resztą zawisło widmo bezrobocia. Sytuacja podczas pandemii koronawirusa wydawała się tragiczna nie tylko ze względów zdrowotnych, ale przede wszystkim finansowo-zawodowych. Lockdown mamy już za sobą, odmrożona gospodarka odzyskuje równowagę, a pracodawcy próbują odzyskać pracowników - wielu bezskutecznie. Taka sytuacja jest np. w gastronomii, do której wielu zwolnionych pracowników po prostu nie chce wracać. Jak wygląda sytuacja z zatrudnieniem? Okazuje się, że pracodawcy wręcz biją się o pracowników.

Czerwiec rozgrzał do czerwoności portale i firmy rekrutacyjne. Liczba opublikowanych w internecie ofert pracy była w ubiegłym miesiącu nawet większa niż w 2019 r. - czytamy we "Rzeczpospolitej".

SPRAWDŹTelefonem jak kartą. Płatności Blik wkrótce staną się wygodniejsze

Gazeta opisała dane agencji zatrudnienia Adecco przygotowane na podstawie analizy 15 największych portali rekrutacyjnych. Wynika z nich, że w czerwcu w polskim internecie rekruterzy i pracodawcy opublikowali prawie 323,3 tys. ofert pracy.

 - To najwięcej od początku pandemii i aż o 28 proc. więcej niż w czerwcu 2020 r., choć wtedy zniesienie lockdownu wywołało już wyraźne odbicie na rynku pracy - podkreśla gazeta.

 Jak zaznacza, "tegoroczny czerwcowy wynik nie tylko był rekordowy w czasie pandemii, ale nawet lepszy niż przed jej wybuchem". "W ubiegłym miesiącu, gdy bezrobocie zmalało do 6 proc., kandydaci do pracy mieli do wyboru na portalach rekrutacyjnych o ok. 10 proc. więcej ofert niż w czerwcu 2019 r." - czytamy.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Rola technologii
Sonda
Czy zmieniłeś/aś pracę w czasie pandemii koronawirusa?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze