Nie umartwiać się, ale też rozsądnie postępować
Jak poinformował Krupa, w Polsce, są prowadzone jedynie wybiórcze działania profilaktyczne: czasami jest to szkoła, czasami gmina, czasami nawet poziom województwa.
- Nie ma natomiast dużego, spójnego systemu profilaktyki pierwotnej, bo szczerze mówiąc, byłby ogromny projekt, w który musiałoby być zaangażowanych wiele ministerstw. Na tego rodzaju spotkaniach jak dzisiejsze zawsze powtarzam, że gdybyśmy chcieli w Polsce, dobrze robić profilaktykę, potrzebna byłaby w rządzie osoba w randze wicepremiera. Działania profilaktyczne powinny dotykać wielu resortów: zdrowia, sportu, edukacji, finansów i ktoś powienien mieć na tyle dużo władzy, aby je skoordynować - stwierdził lekarz rodzinny.
Dr Krupa zaleca ruch i odpowiednio długi sen, które są bardzo ważne dla zdrowia, podobnie jak unikanie używek i mądre odżywianie.
-Nie jest tak, że żeby zdrowo żyć, trzeba zrezygnować ze wszystkiego, co nas kusi. Nie umartwiać się, ale też postępować rozsądnie. Lampka wina, zwłaszcza czerwonego, jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jeżeli to nie jest lampka co 15 minut. Również trzeba zachować rozsądek, jeśli chodzi o mięso. Jeżeli ktoś dwa razy w tygodniu zje steka, jest wszystko w porządku. Jeżeli codziennie je mięso tzw. przetworzone, to już trzeba uważać- mówił prezes Instytutu Człowieka Świadomego.
Pytany czy weganizm i wegetarianizm jest zdrowy, Krupa stwierdził, że nie patrzyłby na to zero -jedynkowo.
Jak wyjaśniał, jeżeli ktoś podejmie taką decyzję, powinien to robić mądrze i w porozumieniu ze swoim lekarzem rodzinnym, tak żeby raz na jakiś czas zrobić badania, czy np. nie pojawia się anemia i niedobory witaminowe. Jeżeli takie niedobory wystąpią, musimy to suplementować- powiedział lekarz rodzinny.
Cały wywiad w załączonym wideo.
Polecany artykuł: