W 2019 roku kraje Unii Europejskiej wydały obywatelom krajów spoza Wspólnoty ok. 3 miliony pierwszych zezwoleń na pobyt. Udzielane są one osobom, które przyjeżdżają do danego kraju pierwszy raz. To 163 tysiące więcej w porównaniu z 2018 rokiem.
Według Eurostatu najwięcej wydano zezwoleń w celu podjęcia pracy, które stanowiły 41 procent wszystkich decyzji wydanych w UE w 2019 roku. Zezwolenia wydane z powodów rodzinnych - 27 procent, związane z edukacją - 14 procent. Zezwoleń z innych powodów, m.in. dotyczących statusu uchodźcy czy ochrony uzupełniającej wydano 18 proc.
Polska wydała najwięcej
Z danych Eurostatu wynika, że Polska w ubiegłym roku roku wydała jedną czwartą pierwszych zezwoleń w całej UE. Nasz kraj wydał 724 tysiące zezwoleń na pobyt, najwięcej tych w celu podjęcia pracy - 625 tysięcy. To stanowiło 52 procent wszystkich zezwoleń na pracę wydanych przez kraje Wspólnoty. Najwięcej pozwoleń bo aż 551 tysięcy wydano obywatelom Ukrainy.
Na drugim miejscu znalazły się Niemcy - 460 tysięcy (16 procent). Nasi zachodni sąsiedzi wydali najwięcej zezwoleń w celu połączenia rodziny - 167 tysięcy (15 procent). Niemcy są również liderem zezwoleń wydanych z innych powodów, z których większość dotoczyła statusu uchodźcy oraz ochrony uzupełniającej - 166 tysięcy (30 procent).
Na trzecim miejscu jest Hiszpania - 320 tysięcy, na kolejnym Francja - 285 tysięcy zezwoleń. Pierwszą piątkę zamykają Włochy, które wydały 176 tysięcy.
Zarobki Ukraińców w Polsce. Tyle płacimy imigrantom ze wschodu