Magdalena Rzeczkowska nowym ministrem finansów

i

Autor: RADEK PIETRUSZKA / PAP Środki z KPO ostatecznie trafią do portfela każdego Polaka

W Polsce przybywa urzędników. O ile zwiększą się przez to koszty płac?

2022-07-05 10:19

Z roku na rok ministerstwa zatrudniają coraz więcej nowych pracowników - podaje “Rzeczpospolita”. Wielu uważa, że generuje to większe koszty, jednak jak twierdzi rząd, takie porównanie jest nietrafione i nie na miejscu. Ilu przybyło nowych urzędników, gdzie zostali zatrudnieni, a także ile przeznaczono pieniędzy na ich pensję?

W Polsce coraz więcej urzędników

Jak podaje dziennik “Rzeczpospolita”, w odpowiedzi na interpelację posłanki KO, Krystyny Skowrońskiej, ujawniono, że w 2015 roku w Ministerstwie Finansów pracowało 2002 urzędników. Obecnie ich liczba zwiększyła się do 2597. Zatrudnienie ponad 500 nowych osób spowodowało większe wydatki. Łączna pensja wzrosła ze 163 mln zł. (2015 r.) na 297 mln zł (2021 r.).

Więcej urzędników równa się większe koszty płac? Ile pieniędzy przeznaczono na pensję urzędników?

Liczba zatrudnionych pracowników powiększyła się o niecałe 100 w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego. W 2015 roku na pensję przeznaczono 28,3 mln zł, natomiast w 2021 roku była już to kwota znacznie wyższa, bo 50,5 mln zł. Więcej osób zdecydowało się też zatrudnić m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W przypadku Ministerstwa Zdrowia na przestrzeni kilku lat od 2015 r. do 2021 r. przybyło niecałe 100 nowych urzędników.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Zatrudnianie wielu nowych urzędników spotkało się z krytyką. Co na to rząd?

Centrum Informacyjne Rządu odpowiada, że przez zmienny zakres obowiązków konkretnych ministerstw, niewłaściwe jest porównywanie poziomu zatrudnienia w kolejnych latach.

Sonda
Masz zaufanie do urzędników?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze