szpital izba przyjęć korytarz pielęgniarka pielęgniarkipersolen opieka zdrowie łóżko chory posiłek

i

Autor: SUPER EXPRESS

W Polsce zabraknie pielęgniarek. Kto zaopiekuje się pacjentami?

2019-06-22 16:21

10 lat. Tylko tyle ma nas dzielić od medycznej katastrofy. Za dekadę w Polsce może zabraknąć pielęgniarek. Osób, które chcą wykonywać ten zawód jest po prostu za mało.

Według cytowanego przez "Rzeczpospolitą" badania firmy doradczej Pex PharmaSequence, do 2024 roku w Polsce przybędzie lekarzy. Opieka zdrowotna nie ma jednak powodu do radości. Z branży zniknie mnóstwo pracowników. Jednym z zawodów, którego przedstawicieli będzie coraz mniej, jest pielęgniarstwo.

Zobacz też: Tyle kosztuje ślub w Polsce. Trzeba zaciągnąć ostry kredyt

Jedną z przyczyn jest luka pokoleniowa, której nie zapełnią absolwenci studiów pielęgniarskich, które paradoksalnie cieszą się ostatnio stosunkowo wysoką popularnością. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski powiedział gazecie, że "tej dziury nie można zasypać", nawet gdyby przeznaczono na to ogromne środki. Brakuje kadr.

Jak podaje gazeta, według Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w 2018 roku na prawie 280 tys. pielęgniarek i położnych w wieku 41-60 lat było blisko 173 tys., a w wieku 21-40 lat zaledwie 33 tys. W 2033 roku może brakować około 169 tys. pielęgniarek. Już w 2020 roku prawa emerytalne będzie miało 44 procent pracujących obecnie pielęgniarek. To 103 tys. osób - - wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Portal prawo.pl podaje, że w Polsce jest 137 tys. lekarzy, z czego ok. 80 tysięcy to kobiety. Ponad 10 tysięcy z nich przekroczyło już wiek emerytalny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze