Węgiel

i

Autor: Shutterstock Węgiel

Węgiel w Polsce

W Polsce zabraknie też węgla? Minister Witkowski: Polskie porty są gotowe na dodatkowe przeładunki węgla

2022-07-22 10:10

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski poinformował, że możliwości przeładunku węgla w polskich portach zostały powiększone na ten rok.

Dodatkowe zdolności przeładunkowe

"Na ten rok zakontraktowanych jest 10,5 mln ton węgla, który ma przypłynąć do Polskich portów, ale udało się wygospodarować dodatkowe 4,5 mln ton zdolności przeładunkowych" - poinformował wiceminister. Wskazał, że najwięcej zakontraktowano do portu Szczecin-Świnoujście oraz do portu w Gdańsku.

Nie będzie problemu z przyjęciem i wyładunkiem

"Czekamy teraz na gestorów ładunków, aby te dodatkowe moce przerobowe naszych portów wypełnić kontraktami. Aby cała operacja przebiegła sprawnie pod względem logistycznym potrzebujemy szeregu informacji. Np. kiedy przypłyną statki, jakiej będą ładowności, jakiej długości etc. Współpraca z naszymi spółkami węglowymi i energetycznymi układa się bardzo dobrze, dlatego jestem przekonany, że cały projekt zakończy się sukcesem. Na poziomie operacyjnym role koordynatorów pełnią zarządy portów. Nie będzie problemu, żeby węgiel przyjąć w porcie i go wyładować" - dodał.

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz

Współpraca między portami bałtyckimi

Grzegorz Witkowski zapewnił o dobrej współpracy pomiędzy zarządami wszystkich polskich portów bałtyckich oraz między operatorami w portach. Podkreślił, że operatorzy rozumieją powagę sytuacji. Wiele podmiotów będzie zainteresowanych przewozem węgla w głąb kraju - przyznał.

Wiceminister dementuje medialne doniesienia

Wiceminister infrastruktury odniósł się także do ostatnich doniesień medialnych w których twierdzono, że polskie porty nie poradzą sobie z przeładunkiem dodatkowych ilości węgla.

"Informacje o tym, że porty nie są w stanie przeładować dodatkowych ilości węgla, są nieprawdziwe. Rokrocznie pobijamy kolejne rekordy w przeładunkach. Jeśli w ubiegłym roku polskie porty przeładowały 113 mln ton towarów, to są w stanie przeładować o kolejne 7 czy 8 mln ton więcej" - podkreślił.

Przeładunki zboża i rud żelaza z Ukrainy

Poinformował, że w tym roku przeładunki wzrosną po raz kolejny. "Zwiększone są przeładunki zboża z Ukrainy czy rudy żelaza z Ukrainy, ponieważ porty ukraińskie na Morzu Czarnym zostały zablokowane" - stwierdził.

Witkowski wskazał, że w samym porcie Szczecin-Świnoujście powinno zostać przeładowanych ponad 520 tys. ton samej rudy (w tym rudy żelaza i niklu w tym roku) z Ukrainy. Towary w portach przeładowywane są przez operatorów, którzy mają swoje stawki dzierżawne, mają umowy długoterminowe, urządzenia wyładowcze i załadowcze - przypomniał wiceminister.

Najważniejsze jest planowanie

"Najważniejsze, jeśli chodzi o przeładunki w portach, jest planowanie, aby statki były rozładowywane na czas, ponieważ ich postój na redzie w oczekiwaniu na rozładunek czy załadunek generuje dodatkowe koszty" - podkreślił Witkowski.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze