Warto podkreślić, że Polska stała się krajem granicznym Unii Europejskiej na szlaku migrantów z Azji i Afryki, przerzucanych do UE przez Białoruś w ramach wojny hybrydowej. Tym samym, nasz kraj musi zmierzyć się z problemem nielegalnej imigracji, ale także staje przed wyzwaniem odsyłania migrantów do innych państw UE, jako "pierwszy bezpieczny kraj".
Tendencje w Polskiej Polityce Migracyjnej:
- Liczba zezwoleń na pracę dla cudzoziemców w Polsce rośnie, zwłaszcza w zawodach, gdzie brakuje pracowników. Jednak wielu cudzoziemców uważa, że pracuje poniżej swoich kwalifikacji, często z powodu barier językowych.
- W Polsce brakuje sprecyzowanej polityki migracyjnej, co stwarza trudności w zarządzaniu rosnącą imigracją.
- W Europie występują sprzeczne tendencje w polityce migracyjnej, ze względu na starzenie się społeczeństw i deficyty na rynku pracy oraz trudności w integracji migrantów.
- Polska musi opracować trafną i skuteczną politykę migracyjną, opartą na analizie rynku pracy. Programy edukacyjne, uznawanie kwalifikacji i wsparcie dla przedsiębiorczości migrantów są kluczowe.
Polityka migracyjna Polski nie powinna oferować imigrantom specjalnych przywilejów w kontekście świadczeń socjalnych. Konieczne jest także wzmocnienie procedur odsyłania nielegalnych imigrantów i pogłębienie współpracy z krajami pochodzenia migrantów, aby lepiej zrozumieć przyczyny migracji i opracować bardziej skuteczne strategie zarządzania nią.