Parkowanie w sobotę będzie bezpłatne?
Obecne przepisy, zgodnie z którymi opłatę za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania pobiera się w określone dni robocze, budzą wątpliwości interpretacyjne - czy sobota jest dniem roboczym i czy w związku z tym pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest zgodne z prawem.
Zobacz również: Parkowanie w centrum miasta 3 razy droższe. Tak rząd chce walczyć ze smogiem i korkami
I dlatego senatorowie zaproponowali, aby w przepisie art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych wyrażenie "określone dni robocze" zastąpić wyrażeniem "określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy", tak aby jednoznacznie wynikało z niego, że w soboty, niedziele i święta nie pobiera się opłat w strefach płatnego parkowania.
Dotychczas gminy dowolnie interpretowały przepisy. Niektóre pobierały opłaty za parkowanie w sobotę, a inne z niej zrezygnowały. W Poznaniu i w Opolu sądy w swoich wyrokach orzekły, że sobota nie jest dniem roboczym i pobieranie opłat za parkowanie w tym dniu jest niezgodne z prawem. Z kolei odmienną decyzję sędziowie podjęli w Białymstoku i w Krakowie.
Sprawdź też: Pokazał na Facebooku, jak nie należy parkować. Przegrał w sądzie
W niektórych miastach europejskich opłaty za parkowanie w strefach płatnego parkowania pobierane są wyłącznie od poniedziałku do piątku (Wiedeń, Budapeszt), zaś w niektórych również w soboty, niedziele i święta (Innsbruck, Kopenhaga, Helsinki, Cannes, Paryż, Berlin, Frankfurt, Monachium, Oslo, Barcelona, Madryt). Czasami w jednym mieście jest kilka stref płatnego parkowania i w części z tych stref opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku, a w części - od poniedziałku do niedzieli - podaje serwis wnp.pl.
Źródło: wnp.pl