Wojsko roześle listy do 230 tys. Polaków. Co się dzieje?

i

Autor: MON/X zdjęcie ilustracyjne

Wojsko Polskie

W styczniu się zacznie, 230 tys. osób dostało wezwanie. Nie stawisz się? Zapłacisz grzywnę

2024-12-18 15:51

Kwalifikacja wojskowa ma na celu określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej. Dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. Z tego powodu w roku 2025 kluczowy jest rocznik 2006. Za niedopełnienie obowiązku stawiennictwa ustawa przewiduje grzywnę.

Kogo można zwolnić z obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej?

Można zwolnić z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej osoby:

  • całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji lub uznane za całkowicie niezdolne do pracy na podstawie Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
  • całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników
  • zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Kwalifikacja wojskowa: ogłoszenie wojewody oraz wezwania

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) za pomocą wezwań, które należy doręczyć tym osobom co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. Kwalifikacja wojskowa ogłaszana jest przez wojewodę na obszarze województwa w drodze obwieszczenia. Ogłasza się ją nie później niż na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia.

Nagła choroba lub inna przyczyna a kwalifikacja wojskowa. Co wtedy?

Jeśli z ważnych przyczyn osoba wezwana nie może stawić się w wyznaczonym terminie, zobowiązana jest zawiadomić o tym właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz podać przyczyny.

Za nieobecność na kwalifikacji wojskowej grozi grzywna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urzędnik, taki jak wójt, burmistrz czy prezydent, może nałożyć grzywnę na osobę, która nie stawiła się na kwalifikację wojskową mimo otrzymania wezwania i nieusprawiedliwienia swojej nieobecności. Portal Prawo.pl podkreśla jednak, że konsekwencje mogą być bardziej dotkliwe niż sama grzywna. Osoby, które nie pojawią się na komisji wojskowej, mogą być przymusowo doprowadzone przez policję. Dodatkowo, kara może grozić również tym, którzy podczas kwalifikacji wojskowej nie przedstawią wymaganych dokumentów, takich jak dowód osobisty. Taka sytuacja jest traktowana jako wykroczenie i może skutkować nie tylko grzywną, ale także ograniczeniem wolności.

Dobrowolna służba wojskowa, wniosek również online

Dla osób, które chcą zostać żołnierzami jest dedykowany portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl Wniosek o powołanie można też złożyć podczas kwalifikacji wojskowej oraz w dowolnym Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Służba wojskowa w czasach PRL-u. QUIZ
Pytanie 1 z 15
W jakim wieku młodzi mężczyźni byli obowiązkowo powoływani do służby wojskowej PRL-u?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze