Abonament RTV

i

Autor: Shutterstock Abonament RTV

Abonament RTV

W tych miastach nie musisz opłacać abonamentu RTV

2022-11-07 10:13

W Polsce obowiązkiem jest, że ci którzy posiadają odbiorniki radiowe, jak i telewizyjne muszą opłacać abonament RTV. Z kolei w niektórych krajach należących do Unii Europejskiej, taka opłata nie obowiązuje, a media finansowane są z budżetu np. nadawców prywatnych, operatorów telekomunikacyjnych bądź nie ma ich w ogóle. Sprawdź, w jakich miejscach możesz być zwolniony za opłacanie abonamentu RTV.

Opłata za abonament RTV. Ile wynosi w Polsce?

W stolicy Polski mieszkańcy płacą za abonament RTV 7,50 zł miesięcznie, a ci posiadający odbiorniki telewizyjne lub telewizyjne i radiowe uiszczają co miesiąc opłatę w wysokości 24,50 zł. Już od nowego roku kwoty te wzrosną do odpowiednio 8,70 zł i 27,30 zł. Osoby, które zapłacą za dłuższy okres z góry, mogą liczyć na zniżkę. Całkowicie zwolnione z comiesięcznych opłat są m.in. osoby powyżej 75. roku życia, osoby niepełnosprawne, inwalidzi wojskowi oraz osoby represjonowane w PRL. W innych przypadkach, kara za brak opłacenia abonamentu może być 30. razy większa niż standardowa miesięczna opłata, dlatego też nie warto tego ani zaniedbywać ani lekceważyć. 

W tych miastach nie trzeba opłacać abonamentu RTV

W Europie zwolnieni z opłat są mi.n. mieszkańcy z Wilna. Ustawa o nadawcy publicznym LRT z 1996 r. wskazywała na możliwość wprowadzenia abonamentu, jednak w 2005 r. przepisy zostały znowelizowane i całkowicie zrezygnowano z opłaty. Warunkiem były reklamy nie dłuższe niż 15 proc. dziennego czasu antenowego, ale 10 lat później na antenach LRT zakazano emisji reklam - podaje portal wirtualnemedia.pl. Na Litwie to budżet państwa finansuje LRT. 

W Hiszpanii zakaz emisji reklam publicznemu nadawcy wydano w 2010 r. Model RTVE zobowiązał również operatorów telekomunikacyjnych do przekazywania 0,9 proc. swoich przychodów. Z kolei prywatni nadawcy płacą ok. 3 proc. i dodatkowo 1,5 proc. na publiczną radiofonię i telewizję.

Nie płacić za abonament nie muszą też mieszkańcy estońskiego miasta Tallina. ERR finansuje dotacja budżetowa, która w obecnym roku wyniesie 37,1 mln euro - podaje portal wirtualnemedia.pl. Reklamy nie są tam emitowany już ok. 20 lat.

Abonamentu w ogóle nie ma w Luksemburgu. Dlaczego? Z powodu nie istniejącego nadawcy publicznego, po prostu. W tym roku jednak rząd przedłużył umowę, która zakłada, że rolę nadawcy publicznego obejmuje RTL.

Sonda
Płacisz abonament RTV?
Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze