Stolarz pieniądze

i

Autor: Shutterstock (2)

Rynek pracy

W tych profesjach jest niedobór. Lista zawodów trwale deficytowych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej cyklicznie publikuje statystykę „Barometr zawodów”. Na tej podstawie można uzyskać informację, w jakich sektorach jest niedobór. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawody trwale deficytowe.

Jak powstają braki kadrowe na rynku pracy?

Wobec alternatyw na rynku pracy potencjalni kandydaci (zniechęceni mniej atrakcyjnymi wynagrodzeniami lub trudnymi warunkami pracy) wybierają inne profesje, co skutkuje powstaniem luk i zaburza stan równowagi popytu i podaży pracy w tych zawodach.

Trudności z rekrutacją mają wiele powodów. Zgodnie z wynikami Barometru, w 2024 roku główną przyczyną deficytu pozostanie brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy, będący konsekwencją rozwoju branży, zmian demograficznych czy braku kształcenia w zawodzie (ze względu na brak oferty w szkołach lub brak chętnych do nauki). W drugiej kolejności deficyty będą wynikać z nieodpowiednich kwalifikacji kandydatów, które uniemożliwiają podjęcie pracy w zawodzie.

W obliczu trwałego niedoboru kandydatów, pracodawcy niekiedy nie są oni w stanie zapełnić wolnych miejsc pracy, co ogranicza rozwój firm, a w skrajnych przypadkach prowadzi do zawężenia działalności.

Wielka ósemka zawodów trwale deficytowych

  • cieśle i stolarze budowlani
  • dekarze i blacharze budowlani
  • kierowcy autobusów
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
  • operatorzy obrabiarek skrawających
  • pielęgniarki i położne
  • samodzielni księgowi
  • spawacze

Niedobory kadrowe na rynku. Kolejne zawody deficytowe

W 2024 roku w miastach wojewódzkich pojawią się nowe zawody deficytowe, które rok wcześniej znajdowały się w równowadze, tj.: kucharze, maszyniści oraz operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych.

W przypadku kucharzy poszukiwane będą osoby do pracy w restauracjach, hotelach, kantynach i stołówkach pracowniczych, jak również w firmach cateringowych. Braków nie wypełnią powszechnie kształceni absolwenci, gdyż część z nich szybko rezygnuje z zatrudnienia w zawodzie ze względu na niskie wynagrodzenia oraz zmianowy i nienormowany charakter pracy.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze