wybory prezydenckie z mobywatelem

i

Autor: Shutterstock (2)

mObywatel

W wyborach prezydenckich możesz potwierdzić tożsamość mObywatelem! Co trzeba wiedzieć?

2025-04-25 14:47

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, wraz z Centralnym Ośrodkiem Informatyki, w aplikacji mObywatel możemy potwierdzić swoją tożsamość mDowodem, także głosując w wyborach prezydenckich. W aplikacji sprawdzimy także informacje o terminach, czy miejscach głosowania.

mObywatel w wyborach prezydenckich

Poniżej prezentujemy treść komunikatu i instrukcji Ministerstwa Cyfryzacji ws. wykorzystania mObywatela w wyborach prezydenckich.

Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki przed wyborami prezydenckimi przypominają wyborcom o przydatnych funkcjach aplikacji mObywatel. Można w niej sprawdzić miejsce głosowania, złożyć wniosek o jego zmianę, a także skorzystać z mDowodu do potwierdzenia tożsamości w lokalu wyborczym. mObywatel to szybki i bezpieczny sposób przygotowania się do głosowania.

 "Zbliżające się wybory prezydenckie są wielkim świętem demokracji oraz wszystkich Polaków" – podkreśla Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, Radosław Maćkiewicz. "To również kolejna okazja, w której może nam towarzyszyć mObywatel. Aplikacja, w której miliony obywateli przechowują swoje cyfrowe dokumenty i z którą załatwiają codzienne sprawy, będzie pomocna również podczas głosowania" – dodał.

Przygotowanie do wyborów prezydenckich z aplikacją mObywatel odbywa się w trzech krokach.

Krok 1. Usługa Wybory – niezbędne informacje

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z usługą Wybory. Wspiera ona wyborców w procesie głosowania. Wystarczy włączyć odpowiednią zakładkę, aby uzyskać przydatne informacje o:

  • przysługującym prawie wyborczym,
  • terminie i rodzaju zbliżających się wyborów,
  • miejscu głosowania (numer obwodu i adres siedziby obwodowej komisji wyborczej),
  • samym wyborcy w Centralnym Rejestrze Wyborców (dane osobowe, obwód głosowania, okręg wyborczy).

Informacje te są szczególnie ważne, gdy wyborca jest w podróży, zmienia miejsce zamieszkania lub nie pamięta, gdzie głosuje. Usługa wyposażona jest także w inne funkcje, m. in.: umożliwia dodanie terminu wyborów do kalendarza w telefonie. Wyborca może to zrobić za pomocą jednego przycisku, co ułatwia ustawienie przypomnienia o dacie wyborów.

Pozwala również w szybki i prosty sposób skopiować adres lokalu wyborczego. Wystarczy wkleić dane do wyszukiwarki, aby łatwo znaleźć lokal na mapie. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy wyborca przebywa poza miejscem zamieszkania i nie zna dobrze danej miejscowości.

Jeśli wyborca nie ma możliwości oddania głosu w swojej obwodowej komisji wyborczej, ma prawo jednorazowo zmienić miejsce głosowania i wziąć udział w wyborach w miejscu czasowego pobytu. Wniosek musi złożyć co najmniej 3 dni przed terminem wyborów (najpóźniej do 15 maja). Może to zrobić przez Internet, przechodząc z aplikacji do odpowiedniego wniosku na gov.pl: Przejdź do usługi online

Krok 2. mDowód na wybory

Drugim krokiem jest posiadanie mDowodu. Jest to cyfrowy dokument tożsamości, który w Polsce ma taką samą ważność, jak fizyczny dowód osobisty. Dokument mogą uzyskać osoby posiadające dowód osobisty oraz środek identyfikacji elektronicznej (np. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną). Z tego rozwiązania korzysta już ponad 9,3 mln Polaków.

Obywatele mogą legitymować się za pomocą mDowodu we wszystkich oficjalnych sytuacjach, np. w banku, w urzędzie, a także w obwodowej komisji wyborczej. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowego Biura Wyborczego, podczas nadchodzących wyborów prezydenckich tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę specjalnego kodu QR okazanego przez członka komisji.

Krok 3. mObywatel zawsze aktualny!

Aplikacja w telefonie powinna być zawsze aktualna. Systematyczne pobieranie i instalowanie kolejnych wersji mObywatela zapewnia płynność działania, dostęp do najnowszych usługi i dokumentów, a przede wszystkim bezpieczeństwo. W kroku trzecim wyborcy, którzy korzystają z aplikacji, powinni zadbać o pobranie najnowszej wersji dostępnej w Google Play lub App Store. Została opatrzona numerem 4.56. Aby to zrobić, należy wejść do sklepu, wybrać profil mObywatela, nacisnąć przycisk i pobrać aktualizację (w App Store – Uaktualnij, Google Play – Zaktualizuj).

Prawo wyboru prezydenta to jedno z najważniejszych praw obywatelskich w Polsce. Dzięki aplikacji mObywatel wyborcy mogą wziąć udział w głosowaniu w sposób wygodny, nowoczesny i bezpieczny. mDowód pozwala zostawić tradycyjny dokument tożsamości w domu, a usługa Wybory ułatwia organizację i dotarcie do obwodowej komisji wyborczej.

Więcej o usłudze Wybory można przeczytać na stronie Wybory - mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/wybory)

Film instruktażowy o znajduje się pod linkiem Wybory w aplikacji mObywatel (https://www.youtube.com/watch?v=v78qrlNTj6s&t=1s)

Więcej o aplikacji mObywatel przeczytać można na stronie mObywatel 2.0 - Aplikacja mobilna i serwis dla obywateli (https://info.mobywatel.gov.pl/)

Super Biznes SE Google News
Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji - EKG 2025
QUIZ PRL. Polska w latach 80. Solidarność, muzyka i życie codzienne. 15/15 tylko dla mistrzów!
Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się ruch społeczny, który powstał w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej?
QUIZ PRL. Polska w latach 80. Solidarność, muzyka i życie codzienne. 15/15 tylko dla mistrzów!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze