Embargo na rosyjskie LPG. Polski rynek poradził sobie zwiększeniem importu z innych kierunków
Embargo na rosyjskie LPG weszło w życie 20 grudnia 2024 roku i objęło Propan (CN 2711 12), butany (CN 2711 13), etylen, propylen, butylen i butadien (CN 2711 14) i pozostałe skroplone węglowodory gazowe (CN 2711 19), w tym mieszanki propanu i butanu. Z rozporządzenia wyłączono węglowodory alifatyczne (CN 2901 10), które obejmują także izobutany oraz butan o czystości powyżej 95 proc.
- Według szacunków eksperckich, w 2025 r. na rynek polski w zgodzie z przepisami rozporządzenia sankcyjnego może trafiać 20 tys. ton i więcej gazu z Rosji miesięcznie wobec blisko 100 tys. ton, jakie średnio wjeżdżało w roku 2024. W celu wykorzystania rosyjskiego butanu jako paliwa transportowego będzie on musiał być jednak blendowany z zachodnim propanem, aby spełnić kryteria zawarte w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego - podaje Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).
Jak wynika z oficjalnych danych celnych przytoczonych przeze POGP udział gazu ze Szwecji wyniósł 29,2 proc. i niemal zrównał się z udziałem gazu rosyjskiego wynoszącego 31,7 proc. (spadek o 20 punków procentowych względem pierwszego półrocza). Kolejnymi największymi dostawcami gazu do Polski są USA i Norwegia.
Jak embargo na rosyjskie LPG wpłynęło na ceny gazu w Polsce?
Jak wynika z raportu PGOP, przez pierwsze tygodni obowiązywania sankcji cena detaliczna gazu nie przekroczyła ceny, którą przewidywali analitycy (ok. 3,20 zł/litr). Dopiero po wykorzystaniu zgromadzonych w dystrybutorach rezerw okaże się, jak naprawdę wzrosną ceny LPG.
- Tym niemniej w dn. 8 stycznia relacja cen 1l LPG do 1l benzyny wynosiła 53 proc., co dowodzi, że także po zmianie kierunków dostaw autogaz pozostaje najbardziej atrakcyjnym paliwem w transporcie - podaje POGP.
Jak wynika z analiz e-petrol.pl średnia cena LPG w trzecim tygodniu stycznia wynosiła 3,25 zł/litr. W tym zakresie spodziewana jest podwyżka do 3,25-3,33 zł/litr. Trudno więc mówić w tym przypadku o szoku zwłaszcza, że rośnie też cena benzyny Pb95, która może wzrosnąć do 6,13-6,25 zł/litr.
Polecany artykuł: