CHORWACJA

i

Autor: pixabay.com Wakacje 2022

Wakacje 2022 - gdzie wyjechać na tani urlop? Najtańsze kierunki zagranicznych wakacji

2022-07-04 15:13

Turcja to najtańszy z zagranicznych kierunków urlopowych dla Polaka. Ceny restauracyjno-hotelowe są tam najniższe w Europie i niższe o 47 proc. od cen w Polsce. Na liście krajów z cenami o ponad jedną trzecią niższymi niż w kraju są jeszcze: Bułgaria, Albania i Macedonia Północna.

Gdzie wyjechać na wakacje 2022?

W Polsce najczęściej odwiedzanym obszarem na wakacje jest pomorze, jednak na skutek wysokiej inflacji, ceny za nocleg potrafią mocno zniechęcić turystów. Jako miejsce wypoczynku warto rozważyć wyjazd za granicę, gdzie owszem, inflacja również uderzyła, jednak wzrost cen nie będzie aż tak mocno odczuwalny. Planując urlop, rozważmy wszelkie możliwe opcje, aby maksymalnie zaoszczędzić. 

Okazuje się, że niższe ceny za pójście do restauracji bądź rezerwację noclegu urlopowicze zapłacą np. w Portugalii, Czechach i Węgrzech. Droższymi miejscami od Polski pod względem wyżywienia i noclegu jest Estonia, Łotwa i Słowacja. 

Jednym z najczęściej odwiedzanych co sezon krajów jest Turcja. Korzystając z bazy hotelarsko-turystycznej zapłacimy mniej o 47 proc. niż w Polsce. Oprócz Turcji tanim miejscem wakacyjnym jest także Albania, Bułgaria, Rumunia, Serbia czy Czarnogóra. Zbliżone ceny do Polski spotkamy w Chorwacji i a Litwie.

Tanie wakacje za granicą. Gdzie pojechać?

Według raportu Polskiej Izby Turystyki w 2021 r. pierwszym wyborem Polaków na zagraniczną podróż była Turcja. W zeszłym roku wydawała się być bardzo przystępna cenowo. Na urlop wyjechało tam 26,1 proc. turystów. Zaraz za Turcją pojawiła się Grecja, którą wybrało 25 proc. Na trzecim miejscu Polacy wybrali Bułgarię, która słynie z szerokich plaż, dobrej kuchni i przede wszystkim z niskich cen. 9,4 proc. turystów wybrało Bułgarię jako miejsce wypoczynku na wakacje, a 8,9 proc. wybrało Egipt. Hiszpania znalazła się na piątym miejscu. Tam ceny są o 13,1 proc. wyższe od polskich. 

Polacy chętnie odwiedzają także Chorwację, do której można się dostać nie tylko samolotem, ale także własnym samochodem, jednak biorąc pod uwagę obecne ceny paliw, rozsądniejszym wyborem będzie znalezienie taniego lotu. Chorwacja jest o 3,6 proc. tańsza od Polski, więc różnica jest naprawdę niewielka. W 2021 roku wybrało się tam ponad milion Polaków. Jak podało na koniec września 2021 r. chorwackie Ministerstwo Turystyki i Sportu, tylko w lipcu i sierpniu przybyło tam 700 tys. turystów z Polski.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Polacy za granicą. Popularne kierunki wakacyjne 2022

Jak podaje Business Insiderowi rzecznik prasowy Warty, Dawid Korszeń, liczba Polaków wyjeżdżających do Chorwacji w maju wzrosła o 39 proc, a do Egiptu o 46 proc. W dalszym ciągu chętnie wybieranym kierunkiem jest też Grecja i Turcja.

Sonda
Gdzie spędzasz wakacje 2022?
Listen to "Jak wyjechać na wakacje i nie zbankrutować?" on Spreaker.
Najnowsze