Mateusz Morawiecki

i

Autor: PAP

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe. Morawiecki: "To działania Rosji sprawiły, że raty wzrosły"

2022-07-29 19:09

Od roku z powodu podnoszenia stóp procentowych rosną raty kredytów. Znośne jeszcze niedawno comiesięczne zobowiązania obecnie dla wielu gospodarstw stanowią widmo bankructwa. Pomocą w tych trudnych czasach mają być wakacje kredytowe. Od piątku, 29 lipca, można już składać wnioski o możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego. - Kredyt hipoteczny miał być szansą na własny dom, a nie kulą u nogi - powiedział nam premier Mateusz Morawiecki.

Wakacje kredytowe 2023

Od piątku, 29 lipca, można już składać wnioski o możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego, czyli popularne "wakacje kredytowe". Z wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy. Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu należy złożyć w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Można to zrobić w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

- Kredyt hipoteczny miał być szansą na własny dom, a nie kulą u nogi. Polskie rodziny, które mają mieszkanie na kredyt cierpią dziś z powodu putinflacji. To działania Rosji sprawiły, że raty wzrosły, a w polskich domach zagościła niepewność - powiedział w rozmowie z "Super Biznesem" premier Mateusz Morawiecki.

Jak zawnioskować o wakacje kredytowe? Takie rady można znaleźć na rządowej stronie podatki.gov.pl.

  • Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego.
  • Wniosek można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej, na formularzu lub bez niego – w zależności od tego jakie funkcjonalności udostępni bank.
  • Ministerstwo Finansów nie wydaje rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku.
  • Wnioski można składać od 29 lipca br., bo tego dnia przepisy wchodzą w życie.
  • Zachęcamy do składania wniosków nie później niż w dniu spłaty raty kapitałowo-odsetkowej (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej).
  • Kredytobiorca sam decyduje przez ile miesięcy chce korzystać z wakacji kredytowych. Przy czym może złożyć wniosek jednorazowo – za cały okres, jego część lub składać pojedyncze wnioski na każdy z wybranych miesięcy.
  • Bank potwierdzi przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Wskaże przy tym okres, na który zawieszona została spłata kredytu a także wysokość opłat, które trzeba uregulować z tytułu ubezpieczenia kredytu. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia.
  •  Środki „zaoszczędzone” w trakcie wakacji kredytowych można wykorzystać do nadpłacenia kredytu hipotecznego
Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Raty kredytów idą w górę. Rosnące stopy w bankach sprawiają, że raty kredytów (szczególnie tych kredytów na mieszkanie zaciągniętych na 30 lat) stopniowo rosną. O ile pierwsza czy druga podwyżka stóp nie była mocno odczuwalna, to już kolejne nie są dla kredytobiorców obojętne. Rosnące raty kredytów za mieszkania będą dla Polaków sporym wyzwaniem. Najbardziej narażeni na trudności związane z brakiem pieniędzy na coraz to wyższe raty kredytowe będą osoby, które w pojedynkę zaciągnęły hipoteki w ostatnich dwóch latach i mają inne zobowiązania finansowe.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zostawia ludzi w potrzebie. Dlatego w błyskawicznym tempie przygotowaliśmy i wprowadziliśmy rządowe wakacje kredytowe. To oddech finansowy, dla tych którzy mają najtrudniej. Jeszcze w tym roku będzie można zawiesić spłatę 4 rat kredytu. W kolejnym roku będą to kolejne 4 raty. Wnioski w bankach można składać już dziś - cenił premier.

Trzeba jednak pamiętać, że zawieszone raty nie znikają, tylko przechodzą na koniec okresu spłaty. Mówiąc wprost, wakacje kredytowe to dłuższy okres kredytowania. Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu należy złożyć w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Można to zrobić w formie papierowej albo elektronicznej

Sonda
Czy będziesz korzystał z wakacji kredytowych?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze