Policja

i

Autor: Materiały prasowe

Praca w policji

Zapaść w policji! Tak źle nie było od wielu lat

2024-08-23 8:02

W policji coraz więcej wakatów. Na pierwszej linii brakuje 12,3 tys. policjantów, luki są nawet w elitarnym CBŚP - alarmuje "Rzeczpospolita". Zdaniem ekspertów potrzeba systemowych zachęt, by zmienić tę sytuację. Dramatyczna sytuacja jest w dużych miastach, gdzie rynek pracy po prostu jest konkurencyjny.

Praca w policji

Nie ma chętnych do pracy w policji. "Rzeczpospolita" alarmuje: wskutek niedoboru kadr na ulicach policyjne partole pojawiają się coraz rzadziej. W dzienniku czytamy: "podwyżki płac, obniżenie kryteriów przyjęć, ani ułatwienia w powrotach do służby dla policyjnych emerytów nie poprawiły sytuacji w policji. A na efekty reformy klas mundurowych mającej przyciągnąć absolwentów potrzeba czasu. Sytuacja kadrowa w formacji nadal jest dramatyczna, brakuje patroli na ulicach i fachowców w pionach kryminalnych. To rozzuchwala".

Tu są wakaty w policji

Sytuacja jest dramatyczna. Chętnych do pracy w policji brakuje - szczególnie w dużych miastach, gdzie po prostu konkurencja na rynku pracy jest duża. "Rzeczpospolita" podaje, że  w całym kraju brakuje 14 656 policjantów – wakaty sięgają 13,46 proc. Dotkliwie zwłaszcza w Warszawie, gdzie luka kadrowa sięga 2468 funkcjonariuszy, czyli jednej czwartej składu. W woj. dolnośląskim – jednej szóstej, na Śląsku brak niemal 1,7 tys. policjantów, a w woj. łódzkim – 900. Jak podaje dziennik, niepełna obsada jest też w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, problemy są nawet na Podlasiu. "W prewencji braki dotyczą 8,5 tys. policjantów – a to głównie oni obstawiają patrole, w pionie kryminalnym niedobór sięga 3,7 tys. ludzi. Nawet w elitarnym CBŚP, do którego jeszcze kilka lat temu dostanie się było marzeniem wielu – luka dotyczy 318 funkcjonariuszy, czyli jednej szóstej obsady" - podkreśla dziennik.

"Ogółem na pierwszej linii brakuje aż 12 299 funkcjonariuszy" – podaje NSZZ Policjantów, publikując najnowsze dane. "Jeżeli odjąć przebywających na urlopach, zwolnieniach, wolnym, to z codziennej służby wypada ok. 40 proc. stanu etatowego – mówi gazecie szef jednej z komend. A według Rafała Jankowskiego, przewodniczącego policyjnego związku, dochodzi do sytuacji, że dyżurny nie może wysłać na interwencje, bo nie ma ludzi. "Nikt nie garnie się do policji, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie rynek pracy jest konkurencyjny. W ubiegłym roku ze służby odeszło 9438 funkcjonariuszy, przyszło 5174. W tym roku rezygnacje także przebijają angaże – dotąd przyjęto 2628 osób, a zwolniło się niemal drugie tyle, bo 5093. Do końca roku odejdzie co najmniej tysiąc funkcjonariuszy" – oceniają związkowcy. "Pomysł ściągnięcia policyjnych emerytów, co ułatwił już obecny rząd, dotąd przyniósł mizerny efekt – wróciło zaledwie 120 osób" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak zachęcić do pracy w policji?

Według dziennika sytuację mają poprawić absolwenci klas mundurowych – ale dopiero za kilka lat. "Potrzeba systemowych rozwiązań" – oceniają związkowcy i eksperci. Wskazują, że w policji wciąż się zdobywa pieniądze na przeżycie, a musi być stałe, systemowe finansowanie.

"W przyszłym tygodniu złożymy do Sejmu petycję, aby tą sprawą zajął się parlament. Chcemy, żeby policja była finansowana w powiązaniu z PKB" – mówi gazecie Rafał Jankowski. Według niego kryzys kadrowy dotyczy głównie dużych aglomeracji miejskich, Warszawy, Katowic, Krakowa, do których należy podejść w sposób szczególny, np. w kwestiach mieszkaniowych, finansowych i innych świadczeń socjalnych na wzór MON. Jak zaznacza Jankowski, nie chodzi o płace, ale o środki na codzienne funkcjonowanie.

QUIZ Dzieciństwo PRL. Dokończ kultowe teksty od mam!
Pytanie 1 z 15
Kiedy dziecko zwlekało z posprzątaniem, a mama była już mocno wkurzona padały słowa:
QUIZ Dzieciństwo PRL. Dokończ kultowe teksty od mam!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze