Walczą o dobro seniorów

2010-02-01 3:00

Delegaci z całego kraju oraz reprezentanci władz państwowych różnego szczebla wzięli w ubiegłą środę udział w inauguracji dziesiątego krajowego zjazdu Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Omówiono na nim ostatnie 5 lat działalności organizacji oraz dyskutowano nad możliwościami poprawy losu milionów polskich seniorów

W środę i czwartek kilkudziesięciu delegatów związku z całego kraju spotkało się w Warszawie, by rozmawiać o najbardziej istotnych dla polskich seniorów sprawach. Dużo mówiono o współczesnych bolączkach ludzi starszych - kryzysie gospodarczym, który dał się odczuć wzrostem kosztów utrzymania, żywności i lekarstw, zbyt niskiej waloryzacji świadczeń czy problemach w dostępie do służby zdrowia i wykluczeniu społecznym.

- Kilkukrotne zmiany ekip rządowych, przyspieszone wybory parlamentarne, wreszcie kryzys gospodarczy, który najbardziej dotknął najuboższych, w tym emerytów i rencistów, sprawiły, że pogarszały się materialne warunki bytu ludzi starszych, a ich potrzeby były często pomijane lub wręcz ignorowane przez polityków i ośrodki decyzyjne - mówiła o źródle problemów polskich seniorów, a zarazem wyzwaniach stojących przed związkiem przewodnicząca Elżbieta Arciszewska.

Jak tłumaczyła, związek nie pozostawał bierny i starał się wpływać na działania polityków i instytucji, by bronić interesów najstarszych Polaków. W tym celu skierował do ministerstw i innych organów państwa 55 pism poruszających ważne dla seniorów problemy, a także uczestniczył w opiniowaniu 99 projektów ustaw. Ale to niejedyne działania, jakie w ostatnim czasie podjęło PZERiI. Kilka miesięcy temu związek wraz z redakcją "Super Expressu" wystąpił z obywatelskim projektem ustawy, który miał zwiększyć wskaźnik waloryzacji.

- Chciałabym w tym miejscu złożyć wyrazy podziękowania redakcji i całemu zespołowi "Super Expressu" za tę cenną inicjatywę, za współpracę z naszą organizacją, za promowanie na łamach gazety problematyki ludzi starszych - mówiła na otwarciu zjazdu Arciszewska.

Poza delegatami związku na zjeździe pojawili się również przedstawiciele władzy centralnej oraz samorządowej. Obecny był m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (53 l.), doradca głowy państwa - Andrzej Klarkowski (57 l.), który odczytał, a później na ręce przewodniczącej złożył list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego (61 l.). Obecna była też posłanka SLD Izabela Jaruga-Nowacka (60 l.), odznaczona w trakcie zjazdu Dużą Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla PZERiI, a także przedstawiciele ZUS i rzecznika praw obywatelskich.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze