Znowelizowane mają zostać ustawy o ochronie środowiska i transporcie drogowym. Jeśli propozycje posłów wejdą w życie (teraz zostały skierowane do pierwszego czytania), włodarze miast z liczbą mieszkańców wyższą niż 200 tys. będą mogli wytyczyć strefy ograniczenia lub zakazu ruchu dla aut, które nie spełniają norm związanych z ograniczeniem emisji spalin. Dla samochodów zostaną też wprowadzone specjalne plakietki, które będą informowały, że dany pojazd jest dopuszczony do ruchu w zamkniętej strefie. Wygląda więc na to, że na polskich drogach w związku ze smogiem szykuje się prawdziwa rewolucja, bo aż 78 proc. pojazdów poruszających się po polskich drogach ma więcej niż 10 lat. A średnia wynosi 14-17 lat, a więc już teraz wiadomo, że gros pojazdów nie wjedzie do stref z ograniczeniami.
ZOBACZ TEŻ: Polska zapłaci za smog? Szykuje się pozew w Trybunale Sprawiedliwości UE
To jeszcze nie wszystko. Działania antysmogowe zakrojone na szeroką skalę zapowiada także rząd. Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował na wczorajszej (12 I) konferencji prasowej, że jest już „kilkanaście ciekawych propozycji” rozwiązania problemu. Jedną z nich ma być ogłoszenie programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego mają być podejmowane działania. Na czym będą one polegały? Rząd chce przede wszystkim, by z rynku wyeliminować kotły na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej klasy parametrów emisyjnych. Odpowiednie przepisy mają wejść w życie od 2018 r. i będą dotyczyły kotłów montowanych w domach. Morawiecki mówił też o programach termoizolacji oraz budowy domów pasywnych, które mają być przedstawione Radzie Ministrów w niedługim czasie.
Źródła: tvn24bis.pl, wnp.pl
Walka ze smogiem. Twoje auto emituje dużo spalin? Nie wyjedziesz na miasto!
Wygląda na to, że już wkrótce ziści się czarny scenariusz dla kierowców, którzy jeżdżą po mieście starymi autami niespełniającymi norm emisji spalin. W Sejmie jest już projekt zmian w przepisach, które pozwolą samorządom na niewpuszczanie do miast największych trucicieli na czterech kółkach. A to nie koniec propozycji w walce ze smogiem.