Nowa waloryzacja emerytur i nowe świadczenia!

i

Autor: Shutterstock Emerycie, ile dostaniesz emerytury w 2021?

Waloryzacja 2018. Wiadomo jaki będzie poziom waloryzacji? GUS podał dane

2018-01-16 15:23

Waloryzacja 2018. Emeryci i renciści z niecierpliwością czekają na podanie wskaźnika tegorocznej waloryzacji. W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał cenne informacje dla zainteresowanych. Według GUS waloryzacja 2018 ma wynieść 2,9 proc. To nieco więcej niż pierwotnie zakładał rząd - 2,7 proc. O ile wzrosną emerytury i renty, jeśli waloryzacja 2018 będzie na poziomie 2,9 proc.?

Waloryzacja 2018 - jaki wskaźnik?
Na marcową podwyżkę, czyli waloryzację, każdego roku emeryci czekają jak na szpilkach. Rząd wprowadza coroczną waloryzację rent i emerytur, żeby choć częściowo zrekompensować seniorom rosnące koszty utrzymania. Odbywa się ona co roku i jest przeprowadzana z urzędu. To znaczy, że nie trzeba składać w tej sprawie wniosku w ZUS.

Zobacz też: Waloryzacja 2018. Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur dla najuboższych seniorów [TABELE]

W połowie 2017 roku w ustawie budżetowej rząd zapisał 2,4 proc. wskaźnik waloryzacji. Później rząd PiS sprawił niespodziankę emerytom i rencistom, zapewniając, że wskaźnik waloryzacji wyniesie jednak 2,7 proc. To oznaczałoby, że ponad 5 milionów osób pobierających świadczenia w ZUS i blisko 1,2 miliona osób z KRUS, może liczyć na minimum 27 zł podwyżki brutto.

Pojawiały się również informacje, że dzięki dobrym danym ekonomicznym, wskaźnik może być nawet w granicach 3-3,1 proc. Jeśli taka prognoza sprawdziłaby się, to najniższa emerytura w 2018 r. urośnie nawet o 30-31 zł brutto. To ciągle bardzo niewielki wzrost i seniorzy mogą go specjalnie nie odczuć, ale i tak różnica w porównaniu z ubiegłym rokiem - duża.

Zgodnie z poniedziałkowymi komunikatami Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik będzie wyższy i osiągnie poziom 2,9 proc.! Ta dobra wiadomość dla seniorów podyktowana jest drożyzną, czyli wzrostem cen towarów i usług, których wysokość jest niezbędna do wyliczenia wskaźnika waloryzacji - podaje fakt24.pl. Wówczas najniższa emerytura i renta od marca wzrosłaby o ok. 29 zł. Dokładny wskaźnik tegorocznej waloryzacji poznamy pod koniec lutego, gdy GUS podane dane o wzroście płac za ubiegły rok.

Sprawdź również: Emerytury 2018. Wszystko o obniżeniu emerytur po ustawie dezubekizacyjnej

Jak wylicza się waloryzację?
Przy jego obliczaniu bierze się bowiem pod uwagę dwa czynniki – wysokość inflacji, czyli średnioroczny wzrost cen towarów i usług w gospodarstwach emeryckich oraz co najmniej 20 procent realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym, czyli podwyżki wynagrodzeń po odjęciu inflacji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze