Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Wypłaty emerytur

Waloryzacja emerytur 2024. ZUS podał terminy wypłat wyższych świadczeń

2024-02-29 8:21

Od 1 marca 2024 nastąpi waloryzacja emerytur i rent, co oznacza, że pierwsi emeryci wyższe przelewy dostaną już w najbliższy piątek. Wyższe świadczenia ZUS wypłaca z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS ujawnił już terminy wypłat. Sprawdź, kiedy otrzymasz wyższe świadczenie.

Wyższe emerytury i renty już od 1 marca

Coroczna marcowa waloryzacja dotyczy wszystkich emerytów i rencistów. Podwyżkę dostaną także osoby na świadczeniach przedemerytalnych, kompensacyjnych i pomostówkach. Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku będzie procentowa. Wskaźnik waloryzacji emerytur w 2024 roku wynosi 12,12 procent. Wyższe o wskaźnik waloryzacji będą też dodatki do świadczeń. Najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej została podwyższona z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Minimalna emerytura netto wyniesie 1620,67 zł.

ZUS poinformuje o podwyżce

Osoby, które otrzymują świadczenie z ZUS nie muszą składać wniosku o waloryzację bo ZUS przeprowadza ją z urzędu. Zakład wyśle ci decyzję o wysokości emerytury po waloryzacji - w kwietniu, razem z decyzją o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury. W informacji będzie podana wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego, następnie wskaźnik waloryzacji i emerytura brutto liczona po waloryzacji

Terminy wypłat wyższych emerytur

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, kiedy zacznie wypłacać zwaloryzowane świadczenia. Wyższe emerytury ZUS wyśle w standardowych terminach wypłat:

* 1 marca - piątek

* 5 marca- wtorek,

* 6 marca  - środa,

* 10 marca- niedziela (wypłata w piątek 8 marca),

* 15 marca- piątek,

* 20 marca - środa

* 25 marca - poniedziałek.

Quiz PRL. Emeryci w PRL-u, czyli wesołe jest życie staruszka

Pytanie 1 z 10
W którym roku wszedł w życie dekret o organizacji ubezpieczeń społecznych?
QUIZ PRL. Emeryci w PRL-u 10
Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze