Waloryzacja rent i emerytur 2019
Jedną z głównych zmian jest przyjęcie waloryzacji kwotowo – procentowej. Oznacza ona wzrost najniższych świadczeń o minimalną podwyżkę kwotową na poziomie 70 złotych brutto (niecałe 57 złotych netto), natomiast dla pozostałych - podwyżka odbywać się będzie według procentowego wskaźnika waloryzacji wynoszącego 3,26 proc. Waloryzacja emerytur ma służyć temu, żeby świadczenia otrzymywane przez seniorów nie traciły na wartości.
Przyjęta przyszłoroczna waloryzacji sprawi, że podniesione zostaną minimalne świadczenia emerytalno-rentowe do 1100 złotych w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej i 825 złotych w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
- Nikt podczas waloryzacji w 2019 r. niczego nie traci, bo pojawiają się takie informacje, że podwyżka niższych świadczeń odbywa się kosztem osób, które mają długoletni staż pracy. Nieprawda. Nikt przy tej waloryzacji nie traci – powiedziała minister Elżbieta Rafalska podczas spotkania z dziennikarzami.
Łączny koszt waloryzacji planowanej od 1 marca 2019 roku wyniesie około 8,4 mld zł. - Proponowane rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych – napisano w wykazie prac legislacyjnych i programowych.