Nowa płaca minimalna
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe przepisy zakładają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji - zapowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W świetle obowiązującego prawa, do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.
Teraz ministerstwo proponuje, żeby również dodatek za staż pracy nie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia.
- W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem – podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy przygotowanej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Propozycję zmian chwalą eksperci rynku pracy. Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego podkreśla, że każda sytuacja, która zwiększa wynagrodzenie najmniej zarabiających, poprawia sytuację tych osób.
- Niewątpliwie osoby, które otrzymują minimalne wynagrodzenie, ucieszą się z każdej dodatkowej złotówki, którą dzięki tej nowelizacji otrzymają. Należy podkreślić, że często są to osoby, które mają długi staż pracy i w związku z tym dodatek stażowy uniemożliwia im odczucie korzyści i gratyfikacji z praktyki, jakim jest wieloletnie doświadczenie wynikające ze stosunku pracy. W związku z powyższym pomysł wart jest poparcia. Warto przygotowywać tego rodzaju zmiany prawa, które mogą zwiększyć godne wynagrodzenie doświadczonych pracowników - komentuje ekspert Instytutu Emerytalnego dla Superbiz.pl.
Płaca minimalna w 2019 roku
W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2,1 tys. złotych. W przyszłym roku wzrośnie ono do poziomu 2250 złotych. To o 500 złotych więcej niż w 2015 roku, kiedy to minimalne wynagrodzenie ustalono na poziomie 1750 złotych brutto. Podwyżka płacy minimalnej realnie przekłada się na poprawę sytuacji najsłabiej zarabiających pracowników. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 1,5 miliona Polaków zarabia według stawek minimalnego wynagrodzenia.