Stanisław Kłapeć: Warto inwestować wolne środki!

2014-01-21 3:00

Na pytania odpowiada Stanisław Kłapeć, prezes Nadsańskiego Banku Spółdzielczego

- Czy przedsiębiorcy powinni tworzyć rezerwy finansowe?

- Każdy przedsiębiorca powinien starać się o to, by mieć wolne środki, tak jak rozsądny gospodarz coś sobie zostawia na czarną godzinę. Tak powinno być w dobrze zarządzanej firmie. Zawsze ktoś nam się może opóźnić z płatnością lub wydarzy się coś niespodziewanego. Menedżer powinien takie rzeczy przewidywać.

- Wystarczy zdeponować wolne środki na koncie bieżącym czy też jakoś nimi gospodarować?

- Oczywiście, że gospodarować! Warto środki, którymi akurat nie obracamy, zdeponować na lokacie, bo wtedy zarabiają. Jeśli zostawimy je na rachunku bieżącym, który jest bardzo nisko lub w niektórych bankach w ogóle nieoprocentowany, to będzie strata dla firmy. Lokata może być krótka, zawsze można ją odnowić. Wtedy pieniądze nam pracują, a gdy potrzebujemy po nie sięgnąć, to nie trzeba zrywać lokaty i tracić oprocentowania. Można też podzielić środki i założyć kilka różnych lokat. Godny polecenia jest także rachunek lokacyjny, który zapewnia swobodę dysponowania środkami i gwarantuje znacznie lepsze oprocentowanie niż rachunek bieżący.

- Co jest lepsze dla firmy: lokata czy inwestycja w fundusz?

- Myślę, że podstawowe kryterium powinien stanowić okres, na jaki chcemy zdeponować pieniądze. Jeśli będziemy potrzebować ich za miesiąc, dwa czy rok, to lepsza będzie lokata. Jeśli jednak planujemy większe inwestycje dopiero za parę lat, warto zdecydować się na fundusz inwestycyjny, bo może on przynieść większe zyski, ale w dłuższej perspektywie.

- Jakie produkty Nadsański Bank Spółdzielczy przygotował dla przedsiębiorców?

- Jesteśmy Bankiem, który specjalizuje się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw. Nadsański Bank Spółdzielczy jest regionalny, ale uniwersalny. Mamy wiele atrakcyjnych produktów terminowych. Można skorzystać z lokaty trwającej tylko 12 dni, ale są też produkty dłuższe, trwające do 365 dni. Mamy także lokaty, które można założyć przez Internet. Wtedy przedsiębiorca może zdeponować środki na 1, 3 i 7 dni oraz 1, 3, 6 i 12 miesięcy. Są także lokaty w walutach obcych - dolarach, euro i funtach brytyjskich.

- Bardzo popularne wśród przedsiębiorców są lokaty over night, czyli O/N. Na czym one polegają?

- My również mamy je w swojej ofercie. Przedsiębiorca dysponuje środkami swobodnie w ciągu dnia, zaś pod koniec dnia operacyjnego są one lokowane na lokacie. Rano znów są dostępne dla przedsiębiorcy.

- W jaki sposób Bank zachęca przedsiębiorców do odkładania wolnych środków?

- Jesteśmy Bankiem elastycznym i jednym z takich instrumentów, którymi dysponujemy, jest negocjowanie wysokości oprocentowania lokaty. Cena jest uzależniona od wielu rzeczy, między innymi od tego, na jaki okres lokata ma być założona i jaka jest koniunktura na rynku, bo Bank z jednej strony kupuje środki od klienta i deponuje je na lokatach, z drugiej zaś sprzedaje w formie kredytów. Jeśli jest duże zapotrzebowanie na kredyty, to są lepsze oferty oprocentowania lokat.

- Czy wśród firm będących klientami Banku wiele może pozwolić sobie na oszczędności?

- Wśród naszych klientów znacząca grupa - szacuję, że około jednej trzeciej klientów biznesowych - ma na tyle dobrą sytuację finansową, by móc odkładać pieniądze na rozwój i inwestycje.

- Bank działa na Podkarpaciu. Jakie branże dominują wśród klientów?

- Dzisiejszy Nadsański Bank Spółdzielczy działa nie tylko na terenie Podkarpacia. Mamy oddziały w Krakowie, Rzeszowie i w Warszawie. Tam też pozyskujemy bardzo wielu klientów biznesowych. Nie ma jednej dominującej branży.

- Co stanowi o atrakcyjności banku spółdzielczego dla klientów biznesowych?

- Jesteśmy Bankiem z wyłącznie polskim kapitałem. Bank spółdzielczy jest bankiem elastycznym, lepiej przystosowanym niż banki komercyjne do szybkiej obsługi przedsiębiorców. Szybko podejmujemy decyzje kredytowe, znacznie szybciej niż banki komercyjne. Wynika to choćby z faktu, że nie wysyłamy dokumentów do odległej centrali, bo mamy zarząd na miejscu. Nasza oferta produktowa nie odbiega od oferty w bankach komercyjnych. Mamy bankowość internetową, ogromną sieć bankomatów.

Zobacz też: Prezes Banku Spółdzielczego w Limanowej: Najpierw człowiek, potem finanse

Bank przyjazny dla firm

Nadsański Bank Spółdzielczy z centralą w Stalowej Woli ma 8 oddziałów, w tym w Warszawie, Krakowie i Rzeszowie, cztery filie oraz 13 punktów obsługi klienta. Kilkakrotnie został nagrodzony przez Krajową Izbę Gospodarczą jako Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców.

Czytaj również: Prof. Robert Gwiazdowski: Donald Tusk dba nie o finanse państwa, lecz o własne notowania

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze