Nabór wniosków
Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) będzie ustalał kryteria naboru wniosków o lokale przyznawane w ramach „Mieszkania plus" oraz pośredniczył w naborze najemców. Jeden kandydat może ubiegać się o najem mieszkania w kilku różnych lokalizacjach. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia większej liczby wniosków najemca będzie miał prawo wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant.
Wysokość czynszów
KZN ma odpowiadać za najem, a także wysokość czynszów płaconych przez beneficjentów programu. Poniesione przez beneficjentów rządowego programu koszty nie powinny przekroczyć limitów określonych w przepisach wprowadzonych na podstawie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Za wprowadzenie wyższego czynszu będzie groziła kara nałożona przez prezesa KZN. Od decyzji prezesa KZN będzie można odwołać się do właściwego ministra.
Wysokość czynszu płaconego przez najemców będzie ustalana w oddzielnym rozporządzeniu. Zgodnie z zapowiedzią ministra infrastruktury i budownictwa, Andrzeja Adamczyka, projekt odpowiedniego rozporządzenia może trafić pod obrady Rady Ministrów już we wrześniu.
Obowiązująca w danym lokalu stawka czynszu ma być uzależniona od położenia nieruchomości – województwa, w którym znajdzie się lokal i rodzaju gminy. Inne czynsze będą płacić mieszkańcy miast, które stanowią siedzibę wojewody czy sejmiku województwa, inne – mieszkańcy gmin, które graniczą z takimi miastami, a jeszcze inne – mieszkańcy gmin wchodzących w skład obszaru metropolitalnego oraz pozostałych gmin.
Dbałość o interesy wynajmujących
KZN będzie czuwać nad tym, aby mieszkania przeznaczone pod wynajem miały odpowiednią powierzchnię, opłaty eksploatacyjne nie były zbyt wysokie, a warunki zawierania i rozwiązywania umów – pozostały zgodne z przepisami. KZN ma także zwracać się do gminy o opinię dotyczącą tego, którym wnioskodawcom powinno przysługiwać pierwszeństwo najmu.
Zachęty dla inwestorów
W budynkach, które powstaną pod wynajem, 20 proc. lokali będą mogły stanowić lokale użytkowe, a 30 proc. – lokale w stanie deweloperskim. Wysokość czynszu ma być ustalana na takim poziomie, aby inwestycje były opłacalne. Ponadto operatorzy mieszkaniowi będą mieli obniżone koszty uzyskania nieruchomości w związku z oddaniem jej w użytkowanie wieczyste.
Nowe lokale mieszkaniowe
Zgodnie z obietnicą wiceministra w MIB Tomasza Żuchowskiego w przyszłym roku zostaną zrealizowane przetargi dotyczące konkretnych inwestycji realizowanych w ramach „Mieszkania plus". Do 2019 r. powinna zakończyć się budowa lokali mieszkaniowych na gruntach, których będą dotyczyć przetargi.
Zobacz też: Mieszkanie Plus: Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
Czytaj też: Ruszył program „Mieszkanie plus”. Inaugurowano go w Katowicach
Polecamy: Mieszkanie Plus: pierwsza umowa inwestycyjna podpisana
Oprac. na podst. budownictwo.wnp.pl