Zmiany w świadczeniu dla 100 latków. Wiceminister potwierdza
Świadczenie honorowe wypłacane jest seniorom, którzy ukończyli 100 lat, jego wysokość wynosi 5540,25 zł brutto (kwota bazowa) i jest niezależne od wysokości emerytury. Jeśli więc rośnie kwota bazowa, rośnie i świadczenie. Aby je dostać nie trzeba składać żadnego wniosku, kwota jest przyznawana przez ZUS z urzędu.
Jak podaje "Fakt" ministerstwo rodziny chce wprowadzić zmiany we świadczeniu. Sekretarz stanu w resorcie Sebastian Gajewski stwierdził w Radiowej Jedynce, że świadczenie funkcjonuje od 1972 roku w systemie i nie doczekało się regulacji ustawowej, co powoduje "pewne praktyczne trudności". Jednocześnie nie wyjawił jakie konkretnie zmiany dotkną świadczenie.
Świadczenie będzie mniejsze?
Dziennik cytuje r hab. Damian Walczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który miał w poprzedniej kadencji Sejmu złożyć petycję, aby uregulować zasady wypłaty świadczeń honorowych. Jednym z założeniem miałoby być prawo do świadczenia przyznawane tylko osobom, które co najmniej 20 lat mieszkały w Polsce. Świadczenie miałoby być także obniżone do poziomu np. minimalnej emerytury (obecnie 1588 zł brutto) i waloryzowane, tak jak podstawowe świadczenia.
Ekspert wyjaśnił, że obecnie ok. 2 tys. osób otrzymuje świadczenie honorowe, ale najprawdopodobniej w najbliższych latach takich osób będzie więcej, co potwierdzają także dane ZUS - Polacy żyją coraz dłużej. Tym samym świadczenie będzie coraz to większym obciążeniem dla budżetu.