seniorzy

i

Autor: Getty Images 13. emerytura. Od trzystasnej emerytury zostanie odjęta składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł

Emerytury w Polsce

Wdowie emerytury mogą wzrosnąć. ZUS wypłaci dwa świadczenia po zmarłych małżonkach?

2022-08-22 18:36

Wdowa lub wdowiec może niebawem otrzymywać dwie emerytury. Jedną całą emeryturę, a drugą rzędu 25 proc. Posłowie lewicy mają pomysł, by wdowy i wdowcy nie byli zmuszani do podejmowania decyzji o tym, na którym świadczeniu mają pozostać: swoim czy zmarłego współmałżonka. Niebawem przepisy dotyczące tzw. “rent wdowich” mogą się zmienić. Jeśli pomysł lewicy przejdzie przez sejmowe sito, to nikt nie będzie musiał rezygnować po śmierci współmałżonka ze swojej wypracowanej emerytury, tylko dostanie dwie (jedną w całości i drugiej część).

Emerytura po zmarłym małżonku 2022. ZUS wypłaci dwa świadczenia?

Prawo do emerytury mają w Polsce generalnie kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po 65. roku życia. Oczywiście są pewne wyjątki od reguły. Zwykle w małżeństwie seniorów obydwoje partnerzy są emerytami i każdy otrzymuje świadczenie takie, jakie sobie wypracował. Sytuacja zmienia się po śmierci jednego ze współmałżonków. Wtedy pozostaje tak zwana wdowia emerytura. Skąd nazwa wdowia emerytura? Statystycznie dzieje się tak zwykle po śmierci małżonka (kobiety żyją dłużej). Wówczas trzeba zdecydować, czy pozostaje się przy swoim świadczeniu emerytalnym, a ze świadczenia małżonka rezygnujemy, czy też rezygnujemy ze swojego świadczenia na rzecz tego po zmarłym mężu. Takie rozwiązanie jest dość krzywdzące, gdyż z uwagi na to, że to zwykle emerytura kobiety jest niższa, to ona musi pozbawić się jej w całości, by móc kontynuować wypłatę emerytury męża. Jednak niebawem może się to zmienić. Wdowie emerytury mogą być wyższe. Taki pomysł maja politycy z lewicy. Zgodnie z zamysłem wdowia emerytura składałaby się z dwóch części: 100 proc. jednego świadczenia i 25 proc. drugiego. O tym, którego byłaby większa część, a którego mniejsza, decydować miałby świadczeniobiorca. W praktyce kobiety po śmieci męża mogłyby  zachowywać chociaż część swojej emerytury i tym sposobem faktycznie miały więcej w portfelu. 

Wdowie emerytury. Kiedy ZUS wypłaci większe emerytury wdowom lub wdowcom?

Jakie są szanse na to, by nowe przepisy dotyczące wdowich emerytur weszły w życie? Lewica wiosną 2022 złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładający wprowadzenie dwukrotnej waloryzacji emerytur w ciągu jednego roku i tak zwanej wdowiej emerytury. Ale projekt został zablokowany. Teraz ma drugą szansę w postaci projektu obywatelskiego. Klub Lewicy się zbierze tuż przed zaplanowanym na połowę września pierwszym posiedzeniem Sejmu i wówczas, gdy będzie zielone światło dla tego pomysłu, zacznie przygotowywać nowy projekt ustawy. Następnie będzie musiał zebrać wymaganą liczbę podpisów pod projektem.

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze