Emerytury w Polsce

Dramat emerytów. Milion seniorów nie dostanie pełnej 14. emerytury

2022-08-23 10:43

Szacujemy, że czternastą emeryturę w pełnej wysokości 1217,98 zł otrzyma 8 mln osób, pomniejszona trafi do ponad miliona emerytów i rencistów – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Na wypłatę czternastych emerytur przeznaczono ponad 11 mld zł. W czwartek pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu.

Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura? Wypłata środków już w czwartek 25 sierpnia

Minister rodziny Marlena Maląg w Programie I Polskiego Radia podkreśliła, że 14. emerytura zostanie wypłacona z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Pieniądze pojawią się na koncie bankowym lub przyniesie je listonosz tak jak każdą emeryturę.  "Pojawiły się informacje w przestrzeni publicznej, że są osoby, które zgłaszają się do seniorów i chcą pomóc wypełnić wniosek, oczywiście za stosowną odpłatnością. Absolutnie nie. Czternasta emerytura będzie wypłacana w terminie wypłaty emerytury lub renty" – powiedziała minister Maląg.

Ile wynosi 14. emerytura netto w 2022 roku?

Minister Maląg przypomniała, że czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł. W sumie czternastki trafią do około 9 mln osób, a ich koszt to ponad 11 mld zł. "Szacujemy, że pełną czternastą emeryturę otrzyma osiem milionów osób, a pomniejszona trafi do ponad miliona emerytów i rencistów" – dodała.

Czternastka dla emerytów wolna od zajęć komorniczych

Co ważne, czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych. Szefowa MRiPS była także pytana o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur. Zaznaczyła, że ostateczny wskaźnik waloryzacji świadczeń poznamy w lutym 2023 r. "Teraz wskaźniki wskazują, że będzie to na pewno ponad 10-procentowa waloryzacja. Może nawet dojść do 13 proc." – powiedziała minister rodziny.

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze