Monika Szaniawska, "Super Biznes": Trzynasta emerytura, obniżony wiek emerytalny. Czy w związku z tymi zmianami w kasie ZUS-u nie zabraknie pieniędzy na emerytury? Czy pan prezes może również powiedzieć, w jakiej kondycji jest obecnie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych?
Jeżeli chodzi o sam Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i o to, czy środków nie zabraknie, to mogę odpowiedzieć, że nie zabraknie. Rok 2018 był bardzo dobry pod tym względem. Mamy taki wskaźnik, który obrazuje jak dużo bieżących wydatków na świadczenia pokrywane jest ze składek i ten wskaźnik wyniósł ponad 78 procent na koniec roku 2018. Na koniec I kwartału 2019 roku przekroczył już 81 procent. To są wskaźniki na historycznych maksimach, nieodnotowane do tej pory. Złożyło się na to wiele aspektów. Są to przede wszystkim - bardzo dobra sytuacja gospodarcza, wysoki wzrost wynagrodzeń, wzrost liczby osób pracujących, prowadzących działalność gospodarczą, jak również działania prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - wdrożenie składki, która po pierwsze ułatwiła sposób opłacania należnych składek, po drugie swoim mechanizmem rozliczenia wpłat uszczelniła wpłaty do systemu. Mogę powiedzieć i uspokoić państwa, że sytuacja jest bardzo dobra.
ZOBACZ TEŻ: Jarosińska-Jedynak: Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać z programu Dostępność Plus [WIDEO]
Ostatnio media szeroko informowały o kontrolach przedsiębiorców pod kątem tzw. umów śmieciowych. Czy faktycznie ZUS częściej niż wcześniej podważa zasadność umowy o dzieło? I czy ZUS wzmógł swoje kontrole?
Kontrolujemy wszystkie aspekty związane z ubezpieczeniami społecznymi, ponieważ jest to nasze zobowiązanie ustawowe. Natomiast mogę przekazać dość interesującą wiadomość, że liczba kontroli prowadzonych przez ZUS spadła, i to w stopniu znacznym. O ile jeszcze w latach wcześniejszych prowadziliśmy około 80 tys. kontroli płatników składek, tak rok 2018 zamknęliśmy liczbą o 20 tys. kontroli mniejszą. Czy spadła ich skuteczność? Oczywiście, że nie. Odwołam się do Konstytucji Biznesu, czyli pakietu ustaw, i jedna z tych ustaw nałożyła między innymi na ZUS obowiązek stosowania zasad analizy ryzyka przy prowadzeniu kontroli. Stąd też, zanim pójdziemy do kogokolwiek z kontrolą, badamy na podstawie danych zgromadzonych w naszych systemach informatycznych czy dany podmiot jest albo w grupie branży albo wykazuje też pewne cechy, które uprawdopodobniają to, że ryzyko wystąpienia pewnych nieprawidłowości jest wyższy u tego podmiotu i do tych podmiotów się wybieramy. To spowodowało, że po pierwsze płatnicy są mniej narażeni na kontrole, tak jak wspomniałem, tych kontroli było mniej o ¼ niż w zeszłym roku, natomiast kwoty, które wychwytujemy wzrosły w stosunku do roku ubiegłego.
Dobrowolność opłaty składek ZUS przez przedsiębiorców – przewiduje projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który został skierowany do Sejmu. Jakie mogą być tego skutki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?
Pierwszym pytaniem jest w jaki sposób posłowie będą procedowali ten projekt, czy zyska on aprobatę większości parlamentarnej. My oczywiście dokonamy wszelkich analiz, które będą niezbędne aby ułatwić podjęcie decyzji: tak, nie lub wstrzymuję się od głosu za tym projektem. Natomiast to, o czym warto pamiętać, to co pokazują wszelkiego rodzaju badania, i to nie jest specyfika tylko polska, ale to jest specyfika całego świata, że generalnie jako ludzie preferujemy bieżącą konsumpcję i nie myślimy o przyszłości. Zawsze należy przed podjęciem tego typu decyzji dobrze wyważyć czy nie spotkamy się z takim scenariuszem, z jednej strony jako jednostka, która podejmie taką decyzję, że braknie mi środków na starość, czy na ten okres, kiedy nie będę mógł być już aktywny zawodowo, ale też z punktu widzenia państwa należy to rozważyć, bo jeśli by pojawiła się grupa obywateli, która w wyniku chociażby nieskorzystania z możliwości gromadzenia środków na swoją emeryturę czy inne świadczenia wpadłaby w niedostatek, to jak miałoby się zachować państwo? Wydaje mi się, że my jako obywatele pochylimy się nad losem tego typu osób. Pytanie więc jest takie czy wszyscy powinniśmy partycypować czy też nie, i to jest dylemat, który będą musieli rozstrzygnąć posłowie.
SPRAWDŹ TAKŻE: Bogdan Wenta: Kielcom potrzebna jest jeszcze lepsza komunikacja kolejowa [WIDEO]