Więcej mieszkań plus, rozwój PPK, nowe inwestycje – PFR zaprezentował plany na przyszłość

2019-06-13 12:36
Paweł Borys
Autor: East News Paweł Borys

Po 3 latach działalności Polskiego Funduszu Rozwoju przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i przedstawienie strategii na najbliższe lata. Grupa PFR z niewielkiej spółki przekształciła się w prężnie działającą firmę, a wizje rozwoju są jasne i optymistyczne. Oto jak będzie wyglądał dalszy rozwój PFR.

Na konferencji prasowej prezesi Polskiego Funduszu Rozwoju wspominali, że gdy rozpoczynali swoją działalność w 2016 roku, spółka zatrudniała zaledwie kilkadziesiąt osób. Dziś to już kilkuset pracowników i konkretne sukcesy, a przede wszystkim powstanie Grupy PFR, której efektywne inwestycje są możliwe dzięki dobrej, wewnętrznej współpracy.

- W efekcie zbudowaliśmy organizację zajmującą się szerokim spektrum tematów gospodarczych: od portów morskich po drony, od kolei linowych po start-upy, od chmury obliczeniowej po Pracownicze Plany Kapitałowe – stwierdził Paweł Borys, prezes zarządu PFR.

To właśnie ten ostatni punkt, czyli PPK, może być jedną z najważniejszych rzeczy dla wszystkich Polaków. Grupie PFR udało się w ciągu, jak sami podkreślają, 6 miesięcy przygotować całą infrastrukturę pod PPK, a także przejść przez proces legislacyjny, dzięki czemu nazywane nową emeryturą lub dodatkiem do emerytury plany kapitałowe zaczną wchodzić w życie od 1 lipca 2019 roku.

W sumie w latach 2016-2019 PFR zanotował ponad 8 mld złotych udziałów w projektach wartych 26 mld złotych.

- PFR uzyskał w ostatnich trzech latach bardzo dobre wyniki finansowe. Łączny zysk netto spółki wyniósł 403 mln zł, a zwrot na kapitale średnio 7 proc. - podsumował działalność prezes PFR.

Istotnymi działaniami PFR był też program Mieszkanie Plus oraz wsparcie i rozwój średnich miast.

- Prowadzimy dialog z samorządami, aby wspierać je w profesjonalizowaniu ich działań inwestycyjnych. W ostatnich trzech latach przeprowadziliśmy ponad 130 analiz dla jednostek samorządowych – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR. W przypadku inwestycji mieszkaniowych, Grupa PFR wybudowała ponad 38 tys. mieszkań.

Co zaś czeka PFR w przyszłości? Jakie są plany na lata 2019-2021?

- Wśród kluczowych celów PFR jest m. in. zaangażowanie kapitałowe w wysokości 24 mld zł, rozwój programów wsparcia dla ekosystemu innowacji i programów społecznych czy zwrot na kapitale 4-6 proc. - zapowiedział Paweł Borys.

Inwestycje to między innymi dalszy rozwój Operatora Chmury Krajowej, kolejne 50 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus czy przewidywalny udział co najmniej 5,5 mln Polaków w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ale nie tylko.

- Polski Fundusz Rozwoju przeznacza ok. 10% zysku na projekty edukacyjne. Zakładamy, że tylko dzięki Centralnemu Domowi Technologii, który otworzymy już w lipcu, przez projekty i programy edukacyjne w przestrzeni CEDET (Warszawa, ul. Krucza 50) przejdzie ok. 100 tys. osób - oznajmił Tomasz Fill, wiceprezes PFR.

Grupa chce także mocniej inwestować w odnawialne źródła energii, m.in. geotermię. Tu jednak szczegóły mają być przedstawione dopiero w lipcu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze