Zmiany w uldze termoizolacyjnej od 1 stycznia 2025
Od 1 stycznia nie można już odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej zakupu pieca gazowego i olejowego. Ale okazuje się, że znowelizowane rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 19 grudnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw dopiero 27 grudnia 2024 r., czyli bez zachowania wymaganego 30-dniowego vacatio legis.
Konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski z UW, uważa, że rozporządzenie, które zawiera niekorzystne dla podatników zmiany, jest niezgodne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi ono, że niekorzystne dla podatników zmiany w prawie podatkowym należy publikować nie później niż na miesiąc przed upływem okresu rozliczeniowego, co w tym przypadku opisywanej wyżej zmiany nie nastąpiło.
Podatnicy pójdą do sądu?
W takiej sytuacji podatnicy będą mogli dochodzić swoich praw wynikających z naruszenia zachowania odpowiedniego okresu vacatio legis przed sądami - uważa konstytucjonalista. W rozmowie z serwisem prawo.pl prof. Piotrowski nie wyklucza również, że możliwe będzie zakwestionowanie opisanego wyżej rozporządzenia przed Trybunałem Konstytucyjnym przez uprawnione do tego instytucje.
Dla kogo ulga termomodernizacyjna?
Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki np. na ocieplenie, wymianę pieca czy montaż instalacji fotowoltaicznej, mogą: odliczyć od swojego dochodu 53 tys. zł, a w przypadku małżonków łącznie 106 tys. zł. W związku z grudniową nowelizacją rozporządzenia, podatnicy, którzy nabyli piece gazowe do 31 grudnia 2024 r. włącznie, skorzystają jeszcze z ulgi termomodernizacyjnej, ale jeśli piec był zakupiony już po 1 stycznia 2025 r., to nie będą mogli skorzystać z takiego odpisu od dochodu.