Adam Niedzielski

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Wielki lockdown NA CAŁĄ POLSKĘ. Czy zamkną galerie handlowe?

2021-03-17 15:17

- Wprowadzane nowe restrykcje będą miały charakter ogólnopolski - zapowiedział minister Adam Niedzielski. Oznacza to, że czeka nas kolejny lockdown, który obejmie cały kraj. Szef resortu ujawnił, które obiekty zostaną zamknięte. Czy to oznacza, że klienci znów nie będą mogli zrobić zakupów w galeriach handlowych?

Jak powiedział Niedzielski, wariant brytyjski koronawirusa odpowiada za 54 proc. zakażeń COVID-19 w Polsce. Rząd pracuje nad kolejnym lockdownem.

- Przekroczyliśmy barierę 25 tysięcy zachorowań. Dynamika zachorowań przyśpiesza, trzecia fala przyrasta. Wydaliśmy polecenie wojewodom o przyśpieszenie w przekształceniu normalnej infrastruktury w covidową. W najbliższym tygodniu zapadną decyzje o 8 tys. dodatkowych łóżek. NFZ i wojewodowie będą weryfikowali dostępność łóżek - mówił Niedzielski.

W całym kraju zamknięte hotele, ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięte kina, teatry, zamknięte baseny i obiekty sportowe.

Obostrzenia dla całego kraju wejdą w życie 20 marca. Będą obowiązywać do 9 kwietnia.

- Zwracam się do pracodawców, żeby w miarę możliwości przeszli na pracę zdalną - zaapelował minister.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Lockdown w całej Polsce. Które sklepy pozostaną otwarte? LISTA SKLEPÓW

Niedzielski podkreślił, że w tej chwili obostrzenia, które obowiązywały w czterech najbardziej dotkniętych pandemią województwach, zostają rozszerzone na całą Polskę. Zaznaczył, że obostrzenia te nie obejmują zamknięcia przedszkoli i żłobków.

 - Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, sytuacją, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko - oświadczył szef MZ.

ZOBACZ: Lockdown w Polsce - czy fryzjerzy będą działać?

Minister podkreślił jednocześnie, że obecnie podjęte przez rząd decyzje nie wprowadzają żadnych obostrzeń w przemieszczaniu się.

Jak poinformował Niedzielski, od 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju zamknięte zostaną hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte kina, teatry, zamknięte baseny i obiekty sportowe, a uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki zdalnej.

Pełny lockdown w cajej Polsce od soboty! Jakie zasady i ograniczenia?
Najnowsze

Materiał sponsorowany