Strajk 7 i 8 marca 2024 r. utrudnienia w komunikacji
Z powodu strajku związku zawodowego GDL w Niemczech w dniach 7 i 8 marca 2024 r. wiele pociągów w sieci DB nie będzie kursowało - poinformowały w środę PKP Intercity. Pociągi z Polski będą kursowały skróconymi trasami.
PKP Intercity poinformowały w komunikacie, że z powodu strajku związku zawodowego GDL w Niemczech od godziny 2.00 w czwartek 7 marca 2024 r. do 13.00 w piątek 8 marca 2024 r. wiele pociągów w sieci DB (Deutsche Bahn - PAP) nie będzie kursowało.
Pociąg "Chopin" będzie kursował skróconą trasą Warszawa – Salzburg, podobnie jak pociąg powrotny "Chopin". Na odcinku Salzburg – Munchen i Munchen – Salzburg przejazd podróżnych będzie możliwy wybranymi pociągami regionalnymi - podał przewoźnik.
Strajkuje też Lufthansa
Rozpoczął się dwudniowy strajk ostrzegawczy personelu naziemnego linii lotniczych Lufthansa. W środę związek wezwał pracowników ochrony lotnisk we Frankfurcie nad Menem i Hamburgu, by przyłączyli się do strajku. Oznacza to, że pasażerowie na tych lotniskach mogą spodziewać się jeszcze większych utrudnień. Ostatnio jednodniowy strajk ostrzegawczy personelu naziemnego Lufthansy odbył się 20 lutego. Odwołano wówczas większość lotów co dotknęło ok. 100 tys. pasażerów.
Zastępcza komunikacja autobusowa
PKP Intercity poinformowały też, że 6 marca 2024 r. pociągi nr 56 (rel. Przemyśl – Berlin) oraz (Berlin – Warszawa Express) skończą bieg w Rzepinie. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Przewoźnik wskazał, że transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi. Pozostałe pociągi kursujące między Polską a Niemcami będą jeździły zgodnie z rozkładem jazdy.
7 marca 2024 r. wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski skończą i rozpoczną bieg na stacji Rzepin. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1).
Również 8 marca 2024 r. część pociągów z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski będzie kończyć i rozpoczynać bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) - Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi.
Rozkłady jazdy – możliwe aktualizacje na bieżąco
Polski przewoźnik podał, że organizacja ruchu pociągów 8 marca może być zaktualizowana w wyniku dalszych ustaleń z przewoźnikiem niemieckim.
PKP Intercity zwróciły uwagę, że pociągi regionalne Ostdeutsche Eisenbahn GmbH (ODEG) na trasie Berlin – Frankfurt (Oder) – Berlin (linia RE1) nie są objęte strajkiem i kursują średnio co 30 minut
Z kolei godziny odjazdów zastępczej komunikacji autobusowej z Frankfurtu (Oder) w kierunku Rzepina są takie same jak godziny odjazdu pociągów w obowiązującym rozkładzie jazdy.
Podróżni, którzy posiadają bilety do i z Niemiec wydane najpóźniej 5 marca 2024 r. na przejazdy od 6 do 8 marca 2024 roku, mogą podróżować na podstawie posiadanego biletu do 15 marca 2024 r. Dotyczy to wszystkich rodzajów biletów, również wydanych według ofert specjalnych w tym Super Promo International.
Zasady zwrotów biletów międzynarodowych
Dodano też, że wprowadzone zostały także szczególne zasady zwrotów biletów międzynarodowych ważnych na przejazdy do i z Niemiec, kupionych w kanałach sprzedaży "PKP Intercity" najpóźniej 5 marca 2024 r. i ważnych na przejazdy od 6 do 8 marca 2024 r.
Niemiecki związek zawodowy maszynistów GDL 4 marca br. ogłosił kolejny strajk na kolei. Protest w transporcie pasażerskim ma się rozpocząć w czwartek nad ranem, a w transporcie towarowym już w środę po południu - zapowiedział szef GDL Claus Weselsky.
Akcja strajkowa obejmująca pociągi pasażerskie ruszy o godz. 2 w czwartek i potrwa do godz. 13 w piątek.
Weselsky podkreślił, że GDL nie zamierza ogłaszać przyszłych strajków z 48-godzinnym wyprzedzeniem.
GDL i niemieckie koleje Deutsche Bahn od miesięcy walczą o zawarcie nowego układu zbiorowego. Punktem spornym jest żądanie związku dotyczące skrócenia tygodniowego czasu pracy z 38 do 35 godzin dla pracowników zmianowych, bez strat finansowych. Ostatnio wielodniowy strajk maszynistów pod koniec stycznia spowodował odwołanie tysięcy pociągów.
"Ten strajk będzie trwał łącznie 35 godzin. 35 godzin, aby wszyscy w kraju zrozumieli, o co nam chodzi, a mianowicie o 35-godzinny tydzień pracy" - powiedział wówczas Weselsky, cytowany przez agencję dpa.