Dziś Wielki Piątek, dzień zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Dla milionów Polaków, którzy myślami są już przy wielkanocnym stole z najbliższymi, to zwykły dzień pracy. Czy ten dzień powinien być wolny od pracy?
Zobacz również: Długie weekendy 2017. Kiedy najlepiej wziąć wolne
W Polsce mamy 13 dni - poza niedzielami, wolnych od pracy. Od sześciu lat do tego grona należy również święto Trzech Króli. Nierzadko słychać opinię, że zamiast 6 stycznia wolne należy zrobić w Wielki Piątek lub Wigilię Bożego Narodzenia - 24 grudnia.
Od tego roku w Wielki Piątek do pracy przestaną chodzić Węgrzy, którym 11 dzień wolny od pracy sprezentował parlament. Podobne rozwiązanie funkcjonuje od lat w Niemczech, gdzie obowiązuje aż 17 dni wolnych od pracy.
Sprawdź koniecznie: Sklepy w Wielkanoc 2017. Jak będą czynne? [Biedronka, Lidl i inne markety]
Może taki dniem powinien być 10 kwietnia, czyli rocznica katastrofy smoleńskiej? W tym roku taki pomysł przedstawił poseł PiS Marek Suski. W rozmowie z SE.pl przyznał, że "jest do rozważenia, żeby 10 kwietnia zrobić dniem wolnym od pracy". - Trzeba godnie obchodzić ten dzień. Ale wiem też, że atakowano by nas za ten pomysł - przyznał wiceszef klubu PiS.