Huta Częstochowa, Tusk

i

Autor: Shutterstock, MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Związkowcy idą na ulicę

Wielki zakład upada. Związkowcy protestują w Warszawie. Tusk nie chce pomóc?

2024-10-23 8:38

„23 października będziemy grupą około 300 pracowników protestować w Warszawie pod Urzędem Rady Ministrów. Celem jest zwrócenie uwagi Rządu RP na krytyczną sytuację branży hutniczej oraz brak pomocy i wsparcia dla HUTY CZĘSTOCHOWA. Wręczymy petycję skierowaną do Premiera”- czytamy w komunikacie przesłanym przez Anastazję Kałuzińską, przewodniczącą MZZ Pracowników Ruchu Ciągłego częstochowskiej huty - podaje Puls Biznesu.

Trudna sytuacja w Hucie Częstochowa. Firma do likwidacji?

W środę, 23 października, 300 pracowników huty będzie protestować przed budynkiem Rady Ministrów. Jak informuje dziennik "Puls Biznesu" związkowcy żądają "wsparcia państwa, np. pożyczki na wynagrodzenia i rachunki. Pracownicy będą tego się domagać podczas manifestacji" - informuje dziennik. 

Przypomnimy, że Huta Częstochowa została sprywatyzowana w 2005 r. i stała się własnością ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbas (ISD). W 2013 r. zakład przeprowadził ostrą redukcję zatrudnienia - z około 3 tysięcy osób do 1,5 tysiąca. Obecnie blisko tysiąc pracowników czeka na decyzje w sprawie przyszłości zakładu. Pracownicy od sierpnia otrzymują mniejsze pensje o ok. 40 procent.

"Skierowanie załogi na tzw. postojowe to jedna z pierwszych decyzji syndyka po tym, jak 25 lipca sąd ogłosił upadłość zakładu. Dzierżawca powinien zostać wyłoniony w ciągu miesiąca - informował Adrian Dzwonek zarządca masy upadłościowej huty .

Jak argumentuje obecny właściciel Huty Częstochowa brytyjsko-hinduski koncern Liberty Steel popadł w tarapaty przez wysokie ceny energii, które na całym świecie uderzają w produkcję hutniczą i mniejszym portfelem zamówień. Elementem restrukturyzacji są m.in. nowe umowy z dostawcami energii. Firma restrukturyzuje swoje zakłady zarówno w Wielkiej Brytanii i np. hutę w czeskiej Ostrawie. 

Jak informuje portal wnp.pl, "zakład był nieczynny już przez całą poprzednią zimę. Według obserwatorów kolejna zima bezczynności mogłaby spowodować uszkodzenia instalacji, które byłyby już bardzo trudne i kosztowne w naprawie".

Portal cytuje m.in. Karola Tatara kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego, z ramienia spółki Alerion, który wyjaśnia, że dopóki decyzja sądu nie jest prawomocna, nic się nie zmienia. Postępowanie o zatwierdzenie układu rozpoczęło się 1 lipca i zgodnie z przepisami, do końca września mamy czas na dokończenie głosowania wierzycieli nad ewentualnym układem". Na razie sytuacja w Hucie Częstochowa pozostaje patowa.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski

QUIZ PRL. Kobiety w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Te popularne w PRL-u perfumy nazywały się jak wykwintne ciasto. O jaki zapach chodzi?
QUIZ PRL. Kobiety w Polsce Ludowej
Dlaczego polskim pracownikom brakuje zaangażowania? DROGOWSKAZY
Pracownik, który w firmie czuje się komfortowo, bezpiecznie i jest szanowany będzie pracował lepiej, z większym zaangażowaniem – tak wynika z badań. Jak sprawić by pracownik był autentycznie zadowolony z miejsca w którym zarabia pieniądze? Jak utrzymać go w zespole, kiedy spełnia oczekiwania przełożonych? Czy benefity to wabik, który jest jeszcze atrakcyjny dla pracowników? Dlaczego urlopy są tak ważne? Kiedy pracę powinniśmy zmienić? Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu pracowników? Jak dbać o atmosferę w miejscu pracy, tak by zatrudnieni chcieli do niej przychodzić? Jak sztuczna inteligencja mogłaby poprawić komfort naszej pracy? Jakie zmiany czekają rynek pracy w Polsce, w najbliższych latach? Kto pracę straci i będzie musiał się przekwalifikować? Czy pracownicy z pokolenia „Z” są kapryśni, leniwi i roszczeniowi? Gościem Michała Poklękowskiego jest Magda Pietkiewicz, ekspertka od rynku pracy, twórczyni platformy Enpulse, która służy do badania zaangażowania pracowników.
Drogowskazy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze