pieniądze

i

Autor: Pixabay/jarmoluk Kujawsko-pomorskie: 43-latka uwierzyła, że pomaga policji! Straciła 77 tys. zł

Wielkie podwyżki dla emerytów, pracowników i rodzin. Kto dostanie pieniądze?

2021-09-03 9:15

Emeryci i polskie rodziny dostaną więcej pieniędzy. Przyszłoroczny budżet sprawi, że nasze portfele staną się dużo grubsze. Czekają nas nie tylko waloryzacja emerytur, ale także korzystne zmiany podatkowe i nowe programy społeczne. Najbardziej na tym zyskają Polacy o najniższych dochodach. W życie wejdzie także Polski Ład. W przyszłym roku rząd chce wydać 475 mld zł. PiS twierdzi, że Polski Ład poprawi życie 18 milionów Polaków, a więc wszystkich, którzy zarabiają do średniej krajowej. Ile z tego zobaczymy na naszych kontach?

Ogromna waloryzacja i trzynastka

128 zł więcej!

Przyszły rok będzie pomyślny dla finansów emerytów. Zaplanowana na marzec 2022 roku waloryzacja przewyższy niektóre prognozy. Wskaźnik waloryzacji ma wynieść 104,89 proc. A to nie wszystko! Na wysokość świadczeń wpłyną także zmiany związane z Polskim Ładem, takie jak zwolnienie niskich emerytur z podatku. Osoby otrzymujące renty i emerytury do 2500 zł brutto (a więc do 2080 zł na rękę) nie będą płaciły podatku. W efekcie najubożsi seniorzy, otrzymujący najniższą emeryturę zyskają 128 zł na rękę. I to nadal nie wszystko. Kolejny prezent dla emerytów to trzynasta emerytura. Dodatkowe świadczenie wszyscy dostaną po równo, w wysokości 1085,14 zł. Czternastki niestety w przyszłym roku nie będzie.

Kapitał opiekuńczy

12 tys. zł do podziału!

Rodzice dobrze już poznali programy 500+ oraz wrześniowe 300+. Te nadal będą kontynuowane, niestety bez waloryzacji. Na szczęście rodziny z dziećmi będą mogły liczyć na nowość - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ten zacznie działać od stycznia 2022 r. W praktyce oznacza to, że rodzina z dzieckiem w wieku od 12 do 36 miesięcy dostanie 12 tys. zł. To pełna kwota świadczenia. O tym jak zostanie wydana zdecydują rodzice. Można zdecydować się na comiesięczną wypłatę 500 zł przez dwa lata, albo 1000 zł przez rok. To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Świadczenie nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Rząd szacuje, że w 2022 r. wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci, a kolejne 110 tys. otrzyma dofinansowanie na pobyt w żłobku lub klubie dziecięcym.

Według szacunków czteroosobowa rodzina, gdzie jedno z małżonków otrzymuje pensję minimalną, a drugie średnie wynagrodzenie i wspólnie wychowują dwójkę dzieci poprawi swój budżet o dokładnie 3677 zł.

  • Średnia płaca wzrośnie o 1471 zł
  • Płaca minimalna wzrośnie o 868 zł
  • 118 zł trafi do kiszeni dzięki obniżkom podatków
  • 220 zł zapewni nowa kwota wolna

Mniejsza, trzyosobowa rodzina, w której dochód wynosi w przypadku małżonków 3+4 tys. zł powinna w ciągu roku zyskać 3532 zł.

Tabelka Waloryzacja emerytur

i

Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Tabelka Waloryzacja emerytur

 Minimalne pobory będą wyższe

Pensja minimalna 3000 zł!

Podwyżka płacy minimalnej dotyczy ok 2,2 mln Polaków. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku najniższa pensja przekroczy magiczną kwotę, przez wielu uznawaną za granicę zamożności. Minimalne wynagrodzenie ma wynieść 3 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa - 19,60 zł. Dla porównania w tym roku minimalne pobory wynoszą 2,8 tys. zł miesięcznie oraz 18,30 zł za godzinę. W takim scenariuszu, najniższe wynagrodzenie będzie stanowić 51,4 proc. prognozowanej średniej pensji.

Zasiłek pielęgnacyjny

140 zł dla dzieci z niepełnosprawnością

Rząd nie zapomniał o osobach, które wymagają szczególnej uwagi ze strony społeczeństwa. Przyszłoroczne świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie, a rodzice dzieci z niepełnosprawnością otrzymają 140 zł miesięcznie. Od 1 stycznia zasiłek pielęgnacyjny wyniesie 2111 zł. Dla porównania obecnie rodzice dzieci z niepełnosprawnością dostają 1971 zł miesięcznie.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!
Sonda
Czy jesteś zadowolony z wysokości swojej emerytury?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze