Pieniądze, banknoty

i

Autor: Pixabay

Wielkie zmiany w wynagrodzeniach Polaków! Ile można zyskać?

2019-07-03 10:11

Rok 2019 ma być ostatnim, kiedy dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek stażowy nie jest powszechny - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, dodatek stażowy zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. 

Dodatek za wysługę lat, czyli dodatek stażowy jest przyznawany osobom w wybranych grupach zawodowych i w niektórych firmach prywatnych za okres, który został wypracowany u jednego pracodawcy.

Dodatek za wysługę lat należy się pracownikowi, który przepracował określony czas u jednego pracodawcy. Jest to element pensji, który przysługuje:

  • pracownikom strefy budżetowej, czyli między innymi pracownikom służb mundurowych (policjanci, wojskowi, strażacy), kolejarzom, leśnikom, nauczycielom, nauczycielom akademickim czy urzędnikom;
  • osobom w firmach prywatnych, jeśli taka decyzja została podjęta przez pracodawcę (to szef ustala, czy pracownicy otrzymają tek dodatek, podobnie jak pensję trzynastą i premię świąteczną).

W świetle obowiązującego prawa, do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy. Od przyszłego roku również dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Jak czytamy w komunikacie CIR, nowe przepisy będą wyłączać dodatek z minimalnego wynagrodzenia bez względu na przyjętą u danego pracodawcy nazwę tego dodatku. Np. pracownicy samorządów otrzymują "dodatek za wieloletnią pracę", a nauczyciele za "wysługę lat".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze