zakupy market

i

Autor: Anna Tarazevich - Pexels Zakupy w czasie pandemii

Wiemy, kiedy spadek cen! OFICJALNY koniec drożyzny

2021-06-17 13:26

Ministerstwo Finansów podtrzymuje prognozy dotyczące średniorocznej inflacji na poziomie 3,1%, poinformował minister finansów Tadeusz Kościński. Zaznaczył, że czerwiec ma być ostatnim miesiącem podwyższonej inflacji, a od lipca widoczny już będzie trend spadkowy. Spodziewam się, że czerwiec będzie takim ostatnim miesiącem gdzie ta inflacja rośnie i już do końca roku będzie spadać - powiedział Kościński w radiowej Jedynce.

- My podtrzymujemy nasze prognozy, że do końca tego roku średnia za ten rok to będzie 3,1%. Mam nadzieję, że ta nasza prognoza się ziści - dodał. Główny Urząd Statystyczny podał wcześniej że inflacja konsumencka wyniosła 4,7% w ujęciu rocznym w maju 2021 r.

Według marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego, inflacja konsumencka wyniesie 3,1% w 2021 r., po czym spowolni do 2,8% r/r w 2022 r. i wyniesie 3,2% w 2022 r. (wobec 3,4% w ub.r.). Zdaniem szefa MF, sporo czynników uratowało polską gospodarkę.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

- Tak jak planowaliśmy, konsumpcja rozkręca rynek, co spowoduje, że inwestycje prywatne wzrosną, a są już pierwsze jaskółki, że one rosną. Eksport nam bardzo dobrze rośnie, przemysł nam bardzo dobrze rośnie, wiec wszystkie nogi gospodarki zaczynają się nam bardzo dobrze rozkręcać – powiedział w czwartek Kościński podczas audycji „Sygnały dnia’ w radiowej Jedynce. Jak poinformowało wcześniej Ministerstwo Finansów, po maju budżet miał 9,4 mld zł nadwyżki.

Dodatkowymi bodźcami do rozwoju gospodarki mogą być środki unijne i zmiany wynikające z „Polskiego Ładu”.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

- Mamy środki, które spodziewamy się otrzymać pod koniec rok z Komisji Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy, do tego dochodzą zmiany w "Polskim Ładzie", ale to są plany, które jeszcze muszą przejść przez "ścieżkę zdrowia", więc nie możemy jeszcze ich uwzględnić w budżecie, który musi być oparty na twardych danych. Jeśli te pieniądze się pojawią, to wzrost gospodarczy będzie o 0,5 proc. większy niż planowaliśmy, a większe przychody pozwolą nam na przykład na obniżenie długu – powiedział minister finansów.

"Polski Ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

Najnowsze