Windykatorzy muszą wstrzymać egzekucje komornicze! Ważna decyzja UOKiK

2019-08-08 14:28 WSB
Dłużnik
Autor: Shutterstock Dłużnik

Firmy windykacyjne w Polsce, mimo zmian w prawie w 2018 roku, wciąż wileokrotnie stosują nieuczciwe praktyki wobec dłużników, często nawet w przypadku długów, których faktyczne istnienie jest wątpliwe. Wcześniej była to prawdziwa plaga, a wierzyciele niemal nie mieli możliwości obrony. Nic dziwnego, że teraz zapadają kolejne wyroki wobec nieuczciwych praktyk windykacyjnych. UOKiK opublikował kolejną decyzję wobec firmy zajmującej się "ściąganiem długów".

Firma windykacyjna One Debt Partners z Wrocławia znalazła się pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ubiegłym roku. W wyniku przeprowadzonego przez UOKiK śledztwa okazało się, że ODP W lutym 2017 roku kupiła wierzytelności od spółki PGT z Warszawy. Ta zaś to firma komunikacyjna, która podszywała się pod operatora danych konsumentów, wprowadzając ich w błąd i za co została ukarana karą niemal 2 milionów złotych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Gigantyczne kary za pomoc migrantom! Ponad 4 miliony złotych

- One Debt Partners nie powinien windykować długów, które powstały w wyniku bezprawnych działań PGT. Staranność zawodowa wymaga, aby przed transakcją sprawdzić źródła nabywanych wierzytelności. O zarzutach wobec PGT było głośno już od około roku. Sprawą zajmowały się UOKiK i prokuratura, wielokrotnie informowały o niej media – stwierdza w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK

Jednak to nie jedyny zarzut wobec firmy windykacyjnej ODP. Sama też wprowadzała domniemanych wierzycieli w błąd i stosowała nielegalne praktyki. UOKiK zaznacza, że windykatorzy straszli dłużników wpisaniem do Biura Informacji Gospodarczej nawet w przypadku wierzytelności wartych 100 złotych, podczas gdy aby znaleźć się w BIG należy posiadać dług o minimalnej wartości 200 złotych.

Firma występowała też od razu z pozwem do sądu i kierowała do konsumenta wezwanie do zapłaty. Windykatorzy nie kontaktowali się wcześniej z dłużnikiem, aby jednoznacznie ustalić kwotę zobowiązania i zaproponować mu polubowne załatwienie sprawy. Jak zauważa UOKiK, jest to sprzeczne z dobrymi obyczajami, szczególnie że chodziło o wierzytelności powstałe w wątpliwych okolicznościach.

- Spółka musi wycofać z sądów wszystkie powództwa w sprawach długów powstałych w wyniku umów z PGT, a także wystąpić do komorników o umorzenie wszystkich takich postępowań egzekucyjnych. Ma na to 3 miesiące od wydania decyzji UOKiK. Ponadto musi się powstrzymać przed wszczynaniem nowych postępowań egzekucyjnych do czasu ostatecznego wyroku sądu w sprawie decyzji wobec PGT. Zobowiązanie ma rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że ODP musi je wykonać, nawet jeśli odwoła się od decyzji – tłumaczy UOKiK.