Firma windykacyjna One Debt Partners z Wrocławia znalazła się pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ubiegłym roku. W wyniku przeprowadzonego przez UOKiK śledztwa okazało się, że ODP W lutym 2017 roku kupiła wierzytelności od spółki PGT z Warszawy. Ta zaś to firma komunikacyjna, która podszywała się pod operatora danych konsumentów, wprowadzając ich w błąd i za co została ukarana karą niemal 2 milionów złotych.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Gigantyczne kary za pomoc migrantom! Ponad 4 miliony złotych
- One Debt Partners nie powinien windykować długów, które powstały w wyniku bezprawnych działań PGT. Staranność zawodowa wymaga, aby przed transakcją sprawdzić źródła nabywanych wierzytelności. O zarzutach wobec PGT było głośno już od około roku. Sprawą zajmowały się UOKiK i prokuratura, wielokrotnie informowały o niej media – stwierdza w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK
Jednak to nie jedyny zarzut wobec firmy windykacyjnej ODP. Sama też wprowadzała domniemanych wierzycieli w błąd i stosowała nielegalne praktyki. UOKiK zaznacza, że windykatorzy straszli dłużników wpisaniem do Biura Informacji Gospodarczej nawet w przypadku wierzytelności wartych 100 złotych, podczas gdy aby znaleźć się w BIG należy posiadać dług o minimalnej wartości 200 złotych.
Firma występowała też od razu z pozwem do sądu i kierowała do konsumenta wezwanie do zapłaty. Windykatorzy nie kontaktowali się wcześniej z dłużnikiem, aby jednoznacznie ustalić kwotę zobowiązania i zaproponować mu polubowne załatwienie sprawy. Jak zauważa UOKiK, jest to sprzeczne z dobrymi obyczajami, szczególnie że chodziło o wierzytelności powstałe w wątpliwych okolicznościach.
- Spółka musi wycofać z sądów wszystkie powództwa w sprawach długów powstałych w wyniku umów z PGT, a także wystąpić do komorników o umorzenie wszystkich takich postępowań egzekucyjnych. Ma na to 3 miesiące od wydania decyzji UOKiK. Ponadto musi się powstrzymać przed wszczynaniem nowych postępowań egzekucyjnych do czasu ostatecznego wyroku sądu w sprawie decyzji wobec PGT. Zobowiązanie ma rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że ODP musi je wykonać, nawet jeśli odwoła się od decyzji – tłumaczy UOKiK.