Gigantyczne kary za pomoc migrantom! Ponad 4 miliony złotych

2019-08-08 13:51 BSW
migranci
Autor: Kamil Piklikiewicz migranci

Organizacje pozarządowe, które pomagają migrantom uratowanym na Morzu Śródziemnym będą surowo karane. Za nowym prawem opowiedziało się 160 senatorów. 57 było przeciw, a 21 członków wyższej izby Parlamentu wstrzymało się od głosu. Europejskie stowarzyszenia, które zajmują się prawami człowieka uważają, że ustawa zagraża migrantom i może prowadzi do podziałów społecznych.

Włoski Senat zdeycdował, że udzieli rządowi wotum zaufania, zatwierdzając przy okazji przegłosowaną ustawę o karaniu organizacji pozarządowych, które sprowadzają na teren Włoch migrantów z Morza Śródziemnego.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Polacy marnują rekordowe ilości jedzenia

Jak informuje portal "Indepdendent", kary mogą wynieść nawet 1 mln euro czyli ponad 4 mln złotych. Grzywna nakładana będzie na statki ratownicze, które wypłanął na morze bez pozwolenia. Dotychczas maksymalna kara wynosiła 50 tys. Euro. Dodatkowo władze będą mogły też aresztować kapitanów ignorujących rozkazy i przejmować ich statki.

- Dekret bezpieczeństwa daje więcej uprawnień policji, tworzy więcej kontroli granicznych i zapewnia dodatkowe siły do aresztowania mafiosów. Dziękuję wam, Włochom i Najświętszej Maryi Pannie – oznajmił na Twiterze Matteo Salvini, wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch.

- Dekret ten jest nadużyciem władzy, która tworzy kulturę opartą na państwie, sprzeciwiającą się międzynarodowym prawom i konwencjom morskim, które chronią ludzkie życie na morzu – stwierdził, cytowany przez "Indepdendent" Haidi Sadik, rzecznik organizacji Sea-Watch.