taxi dron

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Latające taksówki

Witamy w przyszłości! Za kilka lat polecimy latającą taksówką

2023-01-22 20:01

Pierwsze latające taksówki we Włoszech będą przewoziły pasażerów już w czasie zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Gmina Mediolan i spółka portowa SEA podpisały umowę na budowę vertiportów w Lombardii. W sumie na terenie tego regionu wyznaczono kilkanaście takich miejsc. Mają one posłużyć do lądowania pasażerskich dronów sterowanych radiowo. Koszt podróży szacuje się na 150 euro.

Latająca taksówka

Umowa między gminą Mediolanu a SEA, spółką portową zarządzającą lotniskami Linate i Malpensa, zawiera cele zgodne z wytycznymi włoskiego planu strategicznego Krajowego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ENAC), który przewiduje budowę portów lotniczych na obszarze metropolitalnym Mediolanu. W sumie wyznaczono 17 obszarów. Latające taksówki będą mogły lądować na lotniskach Linate i Malpensa, na dziewięciu vertiportach na terenie miejskim oraz na sześciu vertiportach na terenie regionalnym. W Mediolanie powstaną dwa vertiporty – w luksusowej dzielnicy City Life i na obszarze Porta Romana, gdzie w 2026 roku będzie się mieściła wioska olimpijska.

W celu realizacji projektu utworzono nową spółkę – NewCo, która zajmie się zaprojektowaniem, skonstruowaniem i zarządzaniem vertiportów oraz oceni przyszłe możliwości połączeń we Włoszech. We Włoszech pierwsze latające taksówki mają być dostępne dla podróżujących od zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku, odbędą się one w miastach – Mediolan i Cortina d’Ampezzo. Szacuje się, że koszt przelotu z lotniska do centrum miasta mógłby wynieść około 150 euro, ale w perspektywie może spaść do 80 euro.

Sonda
Korzystasz z usług Ubera/Bolta czy Taxi?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Najnowsze