parking

i

Autor: pixabay Zdjęcie poglądowe

Ceny aut

Zapomnij o zmianie samochodu w przyszłym roku. Ceny zwalają z nóg

2022-12-27 15:00

W 2023 roku prawdopodobnie dalej będą rosły ceny aut. Jak pisze "Rzeczpospolita" szykują się kolejne miesiące podwyżek cen. Wygląda na to, że ograniczy to konsumpcje w przemyśle motoryzacyjnym i zamiast kupować nowe samochody, wiele osób będzie zmuszonych do naprawienia swojego starego pojazdu.

W 2023 roku czeka nas wzrost cen aut

Ceny aut mogą wrosnąć w przyszłym roku nawet o 10 proc., przy stabilnym kursie złotego, a tak przynajmniej wynika z analiz platformy sprzedażowej Carsmile, na które powołuje się "Rzeczpospolita". Wzrost może być wyższy, jeśli dojdzie do osłabienia polskiej waluty. A ceny już są wysokie, według Instytutu Samar w listopadzie 2022 roku przeciętna cena auta wyjeżdżającego z salonu wynosiła 159,7 tys. zł i wzrosła o 14,4 proc. względem ubiegłego roku. W przypadku kredytów i leasingu, ze względu na wysoką stawkę WIBOR, wzrost kosztów wyniósł ponad jedną czwartą.

Zarobią warsztaty samochodowe. Zamiast kupować nowe auta, będziemy je naprawiać

"Rz" podaje, że poprawi się za to zaopatrzenie salonów samochodowych, dzięki większej dostępności komponentów, powinna wzrosnąć produkcja aut, co skróci czas czekania na samochód u dilera. Z tym, że wysokie ceny ograniczą popyt, szacunki rejestracji nowych aut w przyszłym roku wynoszą 410 tys. 

Jak twierdzi cytowany przez gazetę Michał Knitter, wiceprezes Carsmile w 2023 roku kierowcy prędzej zdecydują się na naprawy i serwis posiadanych samochodów, niż wymianę na nowe. To oznacza z kolei, że dobrze zarobią warsztaty, a w nich też tanio nie będzie.

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Sonda
Planujesz kupno nowego auta w 2023 roku?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze