Warsztat samochodowy / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Warsztat samochodowy / zdjęcie ilustracyjne

Drożyzna w warsztatach samochodowych

W warsztacie samochodowym zapłacimy krocie. Serwisy podnoszą ceny usług

2022-08-25 7:03

W I połowie tego roku 95 proc. warsztatów samochodowych w Polsce podniosło ceny; z tego prawie połowa o ponad 10 proc. - wynika z raportu "Motoryzacja w czasach wojny". Jak dodano, 70 proc. badanych warsztatów zamierza w najbliższym czasie dalej podnosić swoje ceny co najmniej o 5 proc. Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) wraz z firmą MotoFocus.pl oraz Santander Bank Polska przygotowało raport "Motoryzacja w czasach wojny", dotyczący sytuacji branży motoryzacyjnej po I półroczu 2022 r.

Wzrost cen

Jak wynika z raportu rynek warsztatów samochodowych w Polsce zachował się w pierwszym półroczu bieżącego roku dosyć stabilnie, z lekką tendencją wzrostową. "Na wzrost przychodów wskazało 34 proc. przedstawicieli tego segmentu, na spadek 28 proc. Podobną tendencję można wyczytać z danych o liczbie klientów. W przypadku prawie połowy warsztatów liczba klientów nie uległa zmianie, a 30 proc. doświadczyło wzrostu w tym obszarze" - wynika z opracowania do raportu.

Dane z raportu pokazały, że większy odsetek firm wskazujących na wzrost przychodów w porównaniu do wzrostu liczby klientów można w dużym stopniu tłumaczyć wzrostem cen. "95 proc. warsztatów w I połowie bieżącego roku podniosło ceny, z tego prawie połowa o ponad 10 proc." - przekazano.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Tendencja wzrostowa

Zdaniem autorów raportu tendencja wzrostowa powinna się utrzymać, ponieważ prawie 70 proc. badanych warsztatów zamierza w najbliższym czasie dalej podnosić ceny co najmniej o 5 proc. Zauważono, że 72 proc. warsztatów do napraw eksploatacyjnych używa najczęściej części ze średniej półki cenowej, w przypadku 19 proc. warsztatów najbardziej popularne są najdroższe części, a nieco ponad 7 proc. stawia przede wszystkim na te najtańsze.

W przypadku części zewnętrznych wykorzystywanych w naprawach powypadkowych 16 proc. warsztatów wskazało najtańsze części jako najczęściej stosowane, a 18 proc. najczęściej montuje używane.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze