Pieniądze, wyłudzenie, fałszerz, bank, pożyczka

i

Autor: Paweł Kozioł

Wniosek o 300 plus – uważaj na oszustów!

2018-07-02 12:16

Szumnie zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego program Dobry Start, który okrzyknięto nazwą 300 plus, wystartował od 1 lipca 2018 roku. Okazuje się jednak, że nie tylko rodzice, chcący otrzymać wsparcie na wyprawki do szkół dla swoich dzieci, interesują się programem. Podobnie jak było w przypadku 500 plus, tak i teraz nowy program może paść łupem oszustów, którzy będą chcieli wyłudzić nasze dane.

Program „Dobry Start”, potocznie nazywany 300 plus, skierowany jest do rodziców uczących się dzieci do 18-go roku życia. Elektronicznie wniosek o finansowe wsparcie można składać na dwa sposoby: poprzez system Empatia (empatia.mpips.gov.pl) oraz wybrane banki. Już teraz Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega, by mieć się na baczności – oszuści mogą wykorzystać ogromne zainteresowanie programem i zakładać fałszywe systemy do składania wniosków. W ten sposób mogą łatwo wyłudzić od nas dane.

Ministerstwo Cyfryzacji zamieszczając na swoim Twitterze wpis alarmujący, by składając wniosek o wsparcie z programu „Dobry Start” uważać na ewentualne oszustwo, zrobiło to czysto prewencyjnie. Choć nie ma jeszcze przypadków zgłoszeń w sprawie wyłudzeń danych na 300 plus, lepiej dmuchać na zimne – program 500 plus pokazał, że oszuści z uwielbieniem wykorzystują rządowe dofinansowania.

W 2016 roku policja przypominała, że żadna z instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków 500 plus nie żąda od petentów opłat ani podawania lub potwierdzania drogą mailową czy sms-ową danych personalnych, takich jak imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania oraz innych informacji. Wtedy oszuści zaczęli działać jeszcze przed oficjalnym startem rządowego programu. Teraz resort postanowił działać zawczasu.

Przypominamy, że wnioski o 500 plus i 300 plus trzeba składać raz na rok. Można to zrobić każdego dnia, bez wychodzenia z domu przez systemy bankowości elektroniczną następujących instytucji: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze. Możliwość składania wniosku będzie dostępna niebawem również w Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak wypełnić wniosek online za pośrednictwem banku?
1. Zaloguj się do serwisu transakcyjnego, z którego korzystasz, np. iPKO.
2. Wybierz interesujący cię formularz.
3. Część pól będzie już wypełniona, pozostałe uzupełnij osobiście.
4. Dołącz wymagane dokumenty w wersji elektronicznej w formacie pdf, jpg lub png.
5. Sprawdź, czy na wskazany przez ciebie adres e-mail przyszło Urzędowe Poświadczenie Odbioru (tzw. UPO).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze