Uchodźcy na przejściu granicznym w Medyce

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz Uchodźcy na przejściu granicznym w Medyce

MRiPS otwiera specjalną stronę dla uchodźców. Pomoc i oferty pracy. Wojna na Ukrainie

2022-03-01 9:54

Przez wojnę na Ukrainie wielu ludzi musiało opuścić domy. Polska już przyjęła kilkaset tys. uchodźców. - Bardzo ważne jest wsparcie w czasie wojny obywateli Ukrainy – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Otwarcie rynku pracy dla Ukraińców, specjalna infolinia, centralna baza ofert pracy i aplikacja ePraca w języku ukraińskim to pomoc przygotowana przez resort rodziny.

W siedzibie resortu odbył się briefing minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudy Uścińskiej i sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda. Tematem była wojna na Ukrainie i pomoc uchodźcom.

 - Bardzo ważne jest dla nas wsparcie, stworzenie bezpieczeństwa w tym trudnym czasie wojny na Ukrainie dla tych obywateli, którzy do Polski przyjeżdżają – podkreśliła Maląg.

 Poinformowała, że jej resort wraz z ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na "długofalowe wsparcie" obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.

 - Wsparcie, które przygotowujemy, które znajdzie się też w specustawie jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy" – poinformowała. "Jesteśmy po spotkaniach z przedstawicielami pracodawców i publicznych służb zatrudnienia – dodała.

 Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje.

Dramat kobiet i dzieci z Ukrainy na przejściu w Medyce

Jednocześnie  działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą już skorzystać poprzez kanały komunikacyjne. To m.in. infolinia 19– 524, centralna baza ofert Pracy (oferty.praca.gov.pl) i aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.

 "Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl, by obywatel Ukrainy mógł kompleksowo skorzystać z informacji" – zauważyła Maląg.

Uruchomiono też konkurs ofert "Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców ma lata 2022-2023" z budżetem 40 mln zł. "Program będzie wspierał też aktywizację osób z Ukrainy" – poinformowała. 

500 Plus dla Ukraińców

Minister Maląg zapewniła, że ukraińskie rodziny będą mogły korzystać z programu 500 Plus. Zapowiedziała także otwarcie rynku pracy dla Ukraińców. Jak mówi minister Marlena Maląg potrzebna będzie jednak do tego specustawa.

Maląg wskazała, że dla uchodźców z Ukrainy zapewnione będzie stosowane zabezpieczenie finansowe, nauka języka polskiego czy objęcie pomocą psychologiczną.

- Jest potrzebne w takim trudnym czasie, kiedy takie osoby mogą znaleźć się w naszym kraju – powiedziała.

Pytana o wpływ osiedlających się w Polsce Ukraińców na demografię kraju oceniła, że MRiPS swoje działania w polityce demograficznej opiera niekoniecznie na wsparciu osób, które przybywają do Polski.

Sonda
Czy wynająłbyś mieszkanie cudzoziemcom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze