Uchodźcy na przejściu granicznym w Medyce

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz Uchodźcy na przejściu granicznym w Medyce

MRiPS otwiera specjalną stronę dla uchodźców. Pomoc i oferty pracy. Wojna na Ukrainie

2022-03-01 9:54

Przez wojnę na Ukrainie wielu ludzi musiało opuścić domy. Polska już przyjęła kilkaset tys. uchodźców. - Bardzo ważne jest wsparcie w czasie wojny obywateli Ukrainy – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Otwarcie rynku pracy dla Ukraińców, specjalna infolinia, centralna baza ofert pracy i aplikacja ePraca w języku ukraińskim to pomoc przygotowana przez resort rodziny.

W siedzibie resortu odbył się briefing minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudy Uścińskiej i sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda. Tematem była wojna na Ukrainie i pomoc uchodźcom.

 - Bardzo ważne jest dla nas wsparcie, stworzenie bezpieczeństwa w tym trudnym czasie wojny na Ukrainie dla tych obywateli, którzy do Polski przyjeżdżają – podkreśliła Maląg.

 Poinformowała, że jej resort wraz z ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na "długofalowe wsparcie" obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.

 - Wsparcie, które przygotowujemy, które znajdzie się też w specustawie jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy" – poinformowała. "Jesteśmy po spotkaniach z przedstawicielami pracodawców i publicznych służb zatrudnienia – dodała.

 Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje.

Dramat kobiet i dzieci z Ukrainy na przejściu w Medyce

Jednocześnie  działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą już skorzystać poprzez kanały komunikacyjne. To m.in. infolinia 19– 524, centralna baza ofert Pracy (oferty.praca.gov.pl) i aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.

 "Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl, by obywatel Ukrainy mógł kompleksowo skorzystać z informacji" – zauważyła Maląg.

Uruchomiono też konkurs ofert "Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców ma lata 2022-2023" z budżetem 40 mln zł. "Program będzie wspierał też aktywizację osób z Ukrainy" – poinformowała. 

500 Plus dla Ukraińców

Minister Maląg zapewniła, że ukraińskie rodziny będą mogły korzystać z programu 500 Plus. Zapowiedziała także otwarcie rynku pracy dla Ukraińców. Jak mówi minister Marlena Maląg potrzebna będzie jednak do tego specustawa.

Maląg wskazała, że dla uchodźców z Ukrainy zapewnione będzie stosowane zabezpieczenie finansowe, nauka języka polskiego czy objęcie pomocą psychologiczną.

- Jest potrzebne w takim trudnym czasie, kiedy takie osoby mogą znaleźć się w naszym kraju – powiedziała.

Pytana o wpływ osiedlających się w Polsce Ukraińców na demografię kraju oceniła, że MRiPS swoje działania w polityce demograficznej opiera niekoniecznie na wsparciu osób, które przybywają do Polski.

Sonda
Czy wynająłbyś mieszkanie cudzoziemcom?
Najnowsze