Ukraina. Zbombardowany Charków

i

Autor: AP Ukraina. Zbombardowany Charków

Wojna na Ukrainie. Zniszczenia liczone w miliardach. Odbudowa kraju będzie kosztować fortunę

2022-03-08 18:10

Dziesiątki miliardów euro będą potrzebne na odbudowę systemu energetycznego Ukrainy po zakończeniu wojny – ocenił minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Jak dodał, naprawę uszkodzeń po ostrzałach utrudniają intensywne działania bojowe. Są brygady operacyjne, które mogą to robić, ale powinny one mieć fizyczną możliwość dotarcia do pęknięć.

Według niego największy problem występuje na odcinku gazociągu Donieck-Mariupol, gdzie z powodu trwających walk brygady nie są w stanie naprawić uszkodzeń. Jest też trudność z naprawą sieci energetycznych na północ od Kijowa.

 Hałuszczenko dodał, że Ukraina liczy na podłączenie swojego systemu energetycznego do systemu UE. - Mamy bardzo optymistyczne rachuby, bo teraz kończy się techniczny etap synchronizacji. Dosłownie w ciągu kilku dni wszystko będzie zakończone. W ciągu tygodnia oczekujemy połączenia” – oznajmił.

 Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział , że kraj w wyniku inwazji Rosji poniósł do tej pory straty w infrastrukturze w wysokości 10 mld dolarów.

W telewizyjnej wypowiedzi podkreślił, że "większość zniszczonej infrastruktury będzie odbudowana za rok, a bardziej skomplikowane przypadki - za dwa lata.

 Poinformował równocześnie, że w niedzielę z Charkowa ewakuowało się 40 tys. ludzi.

 Ukraina zaapelowała do Rosji o wypuszczenie cywilów z innych miast; doradca szefa MSW Wadym Denysenko powiedział, że na ewakuację czeka jeszcze 4 tys. cywilów z przedmieść Kijowa.

Barykady i koktajle Mołotowa. Dyrektor kijowskiego teatru pokazał jak broni się Ukraina

Rosyjskie dowództwo wojskowe wydaje rozkazy bombardowania infrastruktury cywilnej i dzielnic mieszkalnych - poinformował  na swojej stronie internetowej Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

"Oprócz tego, wbrew zapewnieniom propagandystów do bombardowań nie jest używana broń precyzyjna, lecz bomby niekierowane OFAB-250-270, FAB-500 i OFZAB-500. Powoduje to znaczne straty wśród ludności cywilnej i zniszczenia infrastruktury cywilnej. Takie bombardowania to kolejna oczywista zbrodnia przeciwko ludzkości armii okupanta" - czytamy w oświadczeniu.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze